banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

ABD Karadeniz'de kalmakta ısrarlı

ABD Donanma Komutanı Ray Mabus, Rusya’nın tepkisine rağmen Karadeniz’deki askeri varlıklarını sürdüreceklerini belirtti.

18 Haziran 2016 Cumartesi 14:47
ABD Karadeniz'de kalmakta ısrarlı
 

ABD Donanma Komutanı Mabus: “Orada olacağız, hazır bulunacağız. Potansiyel gerilimi engellemek bizim orada bulunmamızın ana nedeni”

Washington – ABD Donanma Komutanı Ray Mabus, Rusya’nın tepkisine rağmen Karadeniz’deki askeri varlıklarını sürdüreceklerini belirtti.

Amerikan füze atar savaş gemisi USS Porter'ın geçtiğimiz günlerde boğazlardan geçerek Karadeniz’e ulaşması Rusya’nın tepkisini çekmişti. Amerikan destroyerinin Karadeniz’e girmesinin ardından Moskova yönetimi, ABD gemisinin bölgenin istikrarı için gelmediğini ileri sürerek, bu adımın kendilerince olumlu karşılanmadığını bildirmişti.

AA muhabirinin sorusuna e-posta yoluyla yanıt veren ABD Donanma Komutanı Ray Mabus ise Rusya’nın tepkisine rağmen Karadeniz’de bulunmayı sürdüreceklerini kaydetti.

2. Dünya Savaşı’ndan itibaren deniz yollarının açık tutulması için Akdeniz’de bulunan ABD donanmasının aynı zamanda Karadeniz’de de faaliyet gösterdiğini hatırlatan Mabus, Amerikan gemilerinin Karadeniz’e girip çıkmalarının ve orada ne kadar kalacaklarının Montrö Boğazlar Sözleşmesi kapsamında belirlendiğine dikkati çekti.

Mabus, “Orada olacağız, hazır bulunacağız. Caydırmaya devam edeceğiz. Potansiyel gerilimi engellemek bizim orada bulunmamızın ana nedeni.” ifadesini kullandı.

“Olmamız gereken yerde olacağız ve bu mevcudiyetimizi koruyacağız. Bu normal.” ifadelerine yer veren Mabus, deniz yollarının herkes için açık tutulması misyonlarını sürdüreceklerini belirtti.

(AA) Erkan Avcı - Kasım İleri

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4