banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

ABD saldırılarda 64 ila 116 sivil öldürmüş

Beyaz Saray, savaş bölgeleri Irak, Afganistan ve Suriye dışındaki hava saldırılarında 64 ila 116 arasında sivilin öldüğünü belirtti

01 Temmuz 2016 Cuma 23:04
ABD saldırılarda 64 ila 116 sivil öldürmüş
 

Washington - ABD yönetimi, savaş bölgeleri dışında terörle mücadele amaçlı düzenlenen hava saldırılarında 2009-2015 döneminde en az 64, en çok 116 sivilin öldüğünü bildirdi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama'nın koltuğu devraldığı 20 Ocak 2009'dan 2015'in sonuna kadar geçen sürede düzenlenen hava saldırıları ve bu saldırılardaki ölümlere ilişkin uzun zamandır beklenen istatistikleri kamuoyuna açıkladı.

İlk kez bu kadar detaylı açıklanan resmi kayıtlara göre, Amerikan güçleri Irak, Suriye ve Afganistan'ı kapsayan "savaş bölgeleri" dışında 6 yılda terörle mücadele amacıyla 473 hava saldırısı düzenledi. Bu saldırılarda 2 bin 372 ile 2 bin 581 arasında savaşçı öldürüldü.

Hava saldırılarında en az 64, en fazla 116 sivilin öldüğünün değerlendirildiği kaydedildi.

Yönetimden rakamları açıklamasını talep eden bağımsız kuruluşlar, ölen sivil sayısının 200 ile bin 100 arasında bulunduğunu öngörüyordu. Yönetimin rakamları, tahminlerin çok gerisinde kaldı.

Washington yönetiminin açıkladığı istatistiklerin daha çok Pakistan, Yemen ve Somali ile Kenya gibi bazı Afrika ülkelerinde düzenlenen hava saldırılarını kapsadığı belirtiliyor. Afganistan, Irak ve Suriye'deki saldırılarda ölen kişilere ilişkin bilgi ise paylaşılmadı.

Beyaz Saray, ayrıca Başkan Barack Obama'nın sivil kayıpların önlenmesine yönelik çabaların artırılması amacıyla başkanlık emri imzaladığını duyurdu. Başkanlık emri, benzer bilgilerin her yıl kamuoyuyla paylaşılmasını da öngörüyor. Ancak gelecek ocak ayında Obama'dan sonra koltuğu devralacak kişinin başkanlık emrini değiştirme yetkisi bulunuyor.

Beyaz Saray İç Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Lisa Monaco, şeffaflık ilkesi gereği bu rakamları açıklayacaklarını mart ayında söylemişti.

Amerikan güçleri, terörle mücadele kapsamındaki hava saldırılarının birçoğunu insansız hava araçları kullanarak düzenliyor. Yönetim, birçok kez insan hakları kuruluşları tarafından özellikle insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırılarda sivil ölümlerine sebep olmakla suçlanmıştı.

(AA) Tuğrul Çam

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4