banner3

04 Aralık 2023 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

ABD'de kutuplaşma had safhada

Pew Araştırma Merkezi'nin yaptığı araştırma göre, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki kutuplaşma son 25 yıldaki en yüksek seviyesine ulaştı

23 Haziran 2016 Perşembe 21:59
ABD'de kutuplaşma had safhada
 

Washington - ABD'de bu yıl kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri için aday adaylarının kampanyaları devam ederken, yapılan bir araştırma göre Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti tabanı arasındaki kutuplaşma 1992 yılından beri en yüksek seviyeye ulaştı.

Pew Araştırma Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre, Demokratların yüzde 55'i Cumhuriyetçiler hakkında "çok olumsuz" düşündüğünü belirtilirken, Cumhuriyetçiler arasında bu rakamın yüzde 58 olduğu ifade ediliyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 55'lik kısmı Cumhuriyetçi Parti'nin söylemlerinin kendisini korkuttuğunu söylerken, Cumhuriyetçilerin yüzde 49'u Demokrat Parti'nin söylemleri hakkında aynı duyguyu taşıyor.

Araştırmada, tarafların birbirleri hakkında sadece "olumsuz" düşünmediği, yoğunluklu olarak "çok olumsuz" düşünmesi dikkat çekti. Bu sonuçlarla korku, nefret ve sinir gibi duygularla karşı tarafın tanımlandığı belirtilen araştırmada, çok azınlık bir bölümün karşı taraf hakkında olumsuz düşünceye sahip olmadığı belirtildi.

Demokratların yüzde 70'i Cumhuriyetçileri "bağnaz" şeklinde tanımlarken, yüzde 67'lik bir kesim ise kendisi gibi diğer Demokrat Parti destekçilerini "açık fikirli" diye tanımladı. Demokratların yüzde 42'si Cumhuriyetçileri "güvenilmez" diye tanımlarken, Cumhuriyetçi tarafta ise durum Demokratlardan farklı değil.

Araştırmada ayrıca, Cumhuriyetçilerin yüzde 65'lik bir bölümü Demokratlarla düşündüğünden çok daha az konuşacak bir ortak noktaya sahip olduğunu gördüğünü söylerken, bu rakam Demokratlar arasında yüzde 63.

Pew Research tarafından 2000 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Demokratların yüzde 23'ü Cumhuriyetçiler hakkında "çok olumsuz" düşündüğünü belirtilirken, Cumhuriyetçiler arasında bu rakamın yüzde 26 olduğu görülmüştü.

Araştırmada, karşılaştırmanın 1992 yılına dayandırılmasının ise bu konudaki ilk araştırmalarının bu tarihte yapılmış olması gösterildi.

(AA) M. Bilal Kenasari

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4