banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

ABD'de siyahilere polis şiddetine tepki

Son 2 günde 3 siyahi Amerikalının polis tarafından vurularak öldürülmesine tepkiler giderek artarken Demokratlar, ABD Kongresi'ni polis şiddetine karşı harekete geçmeye çağırdı.

07 Temmuz 2016 Perşembe 22:52
ABD'de siyahilere polis şiddetine tepki
 

Washington - Son 2 günde 3 siyahi Amerikalının polis tarafından vurularak öldürülmesine tepkiler giderek artarken Demokratlar, ABD Kongresi'ni polis şiddetine karşı harekete geçmeye çağırdı.

 

ABD'nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde bir polisin arabasını kenara çektirdiği siyahi bir Amerikalıyı vurarak öldürmesi üzerine, ABD Kongresi'ndeki Demokratlar, Kongre'ye "polis şiddetine" karşı harekete geçme çağrısı yaptı.

 

Philando Castile (32) adlı siyahi Amerikalının, polis tarafından arabası kenara çekildikten sonra vurulması ve o anların Castile'nin Lavisha Reynolds adlı kız arkadaşı tarafından kaydedilmesinin yankıları sürüyor.

 

Sosyal medyaya düşen video görüntülerinde yaralı halde aracın koltuğunda duran Castile'ye polisin silahını tutmaya devam ettiği ve bir süre sonra siyahi Amerikalının hareketsiz kaldığı görülüyor. Video görüntülerinde Reynolds, polisin Castile'yi vurduğu anda onun ehliyetini almaya çalıştığını anlatıyor.

 

Demokrat Kongre üyesi Ben Ray Lujan, olayla ilgili açıklamasında, "Bu trajedilerle ilgili şeffaf ve sağlam soruşturmaların yapılması gerekiyor, özellikle de bu son olay için" ifadelerini kullandı. Demokratlar olarak ülkedeki ateşli silah şiddetinin son bulması için Kongre'de her türlü girişimi yapacaklarını söyleyen Lujan'a Cumhuriyetçi bazı vekillerden de destek geldi.

 

"Obama derin rahatsızlık duyuyor"

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD Başkanı Barack Obama'nın son iki gündeki ölüm olaylarından oldukça etkilendiğini ve "derin rahatsızlık" duyduğunu belirtti.

 

Dün yaptığı açıklamada bu tür olaylarda kurbanların genellikle siyahi Amerikalılar olduğuna vurgu yapan Demokratların muhtemel başkan adayı Hillary Clinton, ülkede polis şiddetiyle ilgili bazı şeylerin kökünden yanlış olduğunu ifade etmişti. Clinton, bugünkü olayla ilgili "bir başka trajedi daha" değerlendirmesini yaptı.

 

Demokratların başkanlık yarışındaki diğer aday adayı olan Vermont Senatörü Bernie Sanders da yaptığı açıklamada, siyahileri hedef alan bu saldırıların derhal son bulması gerektiğini aktardı.

 

ABD'nin tanınmış aktör ve komedyenlerinden Darryl Lynn Hughley, "Etrafımdaki siyahi aileleri, sürekli olarak çocuklarına polise nasıl davranmaları gerektiğini anlatırken görüyorum. Bu iğrenç bir şey" dedi.

 

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan ve ülke genelinde polis kaynaklı silahlı ölüm olaylarını gösteren kayıtlara göre 2016'da toplam 509 kişi yaşamını yitirmişti. Geçen yıl ise toplam 990 kişi polis şiddeti sebebiyle hayatını kaybetmişti.

 

(AA) Hakan Çopur

Anahtar Kelimeler: ABD Polis şiddeti Protesto

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4