banner3

27 Şubat 2021 Cumartesi

FC Köln’ün Cami siluetli forması satışa sunuldu

ABD’deki Müslüman örgütlerden islamofobi ile mücadele girişimi

ABD'deki Müslüman sivil toplum kuruluşları, İslam dininin daha iyi anlaşılması için cami ve mescitlerde halka açık özel etkinlikler düzenleyecek.

21 Aralık 2015 Pazartesi 22:21
ABD’deki Müslüman örgütlerden islamofobi ile mücadele girişimi
 Kuruluşlar, gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde 1 milyondan fazla Müslümanın oy kullanması için girişim başlattı.

 

Washington - ABD’de Müslüman sivil toplum kuruluşları, İslam’ın halka daha iyi anlatılması için ibadethanelerde belirli günlerde halka açık etkinlikler düzenleyecek.

 

ABD’de önde gelen Müslüman sivil toplum örgütlerinin çatı kuruluşu olan ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO), başkent Washington’daki Ulusal Basın Kulübü’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya aralarında Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), Kuzey Amerika İslam Toplumu (ISNA), Kuzey Amerika Müslüman Birliği’nin de bulundu önde gelen birçok Müslüman sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.

 

USCMO Genel Sekreteri Usame Cemal, Fransa’nın başkenti Paris ve California eyaletindeki terör saldırılarının ardından artan İslam karşıtlığıyla mücadele etmek için üzerlerinde büyük bir sorumluluk olduğunu vurguladı. Bu doğrultuda da Müslüman sivil toplum kuruluşları olarak Virginia eyaletinde kapsamlı bir toplantı yaptıkları bilgisini veren Cemal, islamofobi ve Amerikalı Müslümanlara karşı nefret suçlarıyla daha iyi baş edebilmek noktasında atabilecekleri adımları değerlendirdiklerini kaydetti.

 

Gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde Müslümanların oy kullanmalarının önemli olduğunu dile getiren Cemal, ülke genelindeki en az 1 milyon Müslüman seçmenin oy kullanmasını sağlayacak bir girişim başlattıkları bilgisini verdi. Cemal, konseylerinde yer alan tüm organizasyonların taban örgütlenmesi yaparak Müslüman toplumun da seçimlerde daha fazla yer almasını hedeflediklerinin altını çizdi. Hiçbir partiyi veya adayı desteklemediklerini, herkesin özgürce tercihinde bulunmasını benimsediklerini ifade eden Cemal, “Bu toplumun parçası olan Müslümanların da seçimlerde seslerini duyurması gerekli” diye konuştu.

 

İslam’ın ve Müslümanların daha iyi anlaşılabilmesi için ülkedeki cami ve mescitlerde belirli günlerde halka açık etkinlikler düzenleyeceklerini dile getiren Cemal, ayrıca son günlerde sayıları dikkat çekici seviyede artan ibadethanelere ve Müslümanların kuruluşlarına yönelik saldırılara anında müdahale edebilmek için "acil durumlara hazırlık ve müdahale" içinde olacaklarını kaydetti.

 

"Halk arasında bölünme söz konusu"

 

ABD’nin en büyük Müslüman örgütlerinden CAIR Başkanı Nihad Awad da ABD’de 11 Eylül saldırılarından sonraki döneme göre şimdi islamofobinin daha endişe verici boyutlara ulaştığını söyledi.  2001’deki saldırılardan sonra dönemin ABD Başkanı Geogre W. Bush’un giderek şiddetlenen İslam karşıtlığında Müslümanların yanında yer aldığına dikkati çeken Awad, Bush’un Amerikan değerlerine sahip çıktığını ifade ederek, şunları kaydetti:

 

"Ancak bugün ne yazık ki halk arasında bir bölünme söz konusu. Yakın zamanda seçimlerin yapılacağını biliyoruz ancak Müslümanlara yönelik nefret söyleminin seçimlerden iki üç ay önce başlayacağını bekliyorduk ama bu söylemin daha seçimlere bir yıl varken başlaması gerçekten düşündürücü ve bu söylemi biz hissediyoruz şu an. Müslümanlara yönelik nefret dolu eylemlerin, camilere dönük molotofkokteyli saldırıların sayısı artmış durumda ve buna da başkanlık seçimlerinde kullanılan halkı korkutan retoriğin etkili olduğunu biliyoruz."

 

Awad, Amerikan medyasının İslam karşıtlığını da körüklediğine işaret ederek, ülkede Müslüman olmayanlar tarafından sıklıkla yapılan ve birden çok ölümün yaşandığı silahlı saldırılarına yeterince medyada yer edinmediğine dikkati çekti. Awad, şunları söyledi:

 

“Bu son dönemde Müslümanlar medyada ne yazık ki yanlış aktarılıyor ve yanlış resmediliyor. Medyanın Amerikalı Müslümanlara saldıran siyasi arenadaki aktörlere yardımcı olmaması gerektiğini düşünüyoruz, medya onlara hak etmedikleri ilgiyi göstermemeli. Donald Trump halkı bölmek, korkutmak istedi ve bunu bilerek yapıyor. Dolayısıyla kendisinin defalarca yanlışı düzeltilmesine rağmen Müslüman toplumuna saldırması için medyada birçok kez boy gösterme fırsatı sunuluyor. ABD’de 2015 yılında 355’ten fazla birden çok insanın öldüğü saldırılar yaşanmış, bu da bu tipteki saldırıların yılın her gününde yaşandığı demek oluyor. Ortalama 3 ila 5 kişinin hayatını kaybettiği bu saldırılar Müslüman olmayan insanlar tarafından gerçekleştirilmiş. Medyada bu saldırıların arka arkaya işlendiğini görmedik, 7 gün 24 saat boyunca kurbanları ve saldırganların tartışıldığını görmedik”.

 (AA) Erkan Avci

Anahtar Kelimeler: AbdIslamofobi

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4