banner3

21 Nisan 2024 Pazar

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

AB'de yeni kopuş korkusu

Frankfurt Finans ve Yönetim Okulu Ekonomi Profesörü Vilkov: "AB'den başka kopuşların başlaması konusunda kesinlikle çok fazla girişim olacak"

25 Haziran 2016 Cumartesi 12:42
AB'de yeni kopuş korkusu
 


Frankfurt Finans ve Yönetim Okulu Ekonomi Profesörü Vilkov: "Şimdi hepimiz biliyoruz ki şu andan itibaren geçmiş yıllara kıyasla AB’de daha fazla siyasi belirsizlik olacak ve bu ekonomiye bir bedel ödetecek"


Frankfurt - Frankfurt Finans ve Yönetim Okulu Ekonomi Profesörü Grigory Vilkov, İngiltere’deki referandumun ardından Avrupa Birliğinden (AB) başka kopuşların başlaması için kesinlikle çok fazla girişimin olacağını söyledi.

Referandum sonucunun kendisi de dahil olmak üzere birçok kişiyi şaşırttığını dile getiren Vilkov, "Şimdi AB ile 2 yıllık müzakereler olacak ve asıl soru Almanya, Fransa ve diğer öncü AB ülkelerinin birleşik bir Avrupa'yı hangi düzeyde istediğidir." diye konuştu.

Vilkov, ayrılık kararının ardından Birleşik Krallık'ın çok iyi bir anlaşma elde edebileceğini ancak bunun diğer bölünme yanlısı ülkeler için kötü bir örnek olacağını bildirdi.

"AB'de daha fazla siyasi belirsizlik olacak"

Şu andan itibaren geçmiş yıllara kıyasla AB’de daha fazla siyasi belirsizlik olacağını ve bunun ekonomiye de bir bedel ödeteceğini vurgulayan Vilkov, "Direkt ekonomik etki Birleşik Krallık, AB ve ABD'de görülmeye devam ediyor. Piyasaların sakinleşmesi gerekiyor, aşırı duyarlılık ve spekülasyon var ve çok fazla para son saatlerde el değiştirdi." ifadelerini kullandı.

Merkez bankalarının likidite sağlaması ve volatiliteyi kontrol altında tutmaya çalışması gerektiğini dile getiren Vilkov, birçok merkez bankasının acil likidite sağlama konusunda gerekeni yapacağını açıkladığını aktardı.


"Piyasaların birkaç gün içinde sakinleşeceğini düşünüyorum." diyen Prof. Vilkov, ayrılış kararının ardından şu ana kadar dramatik bir şey yaşanmadığına ve Birleşik Krallık’ta hala ticaretin devam ettiğine dikkati çekti.

Birleşik Krallık'taki referandumun ardından AB’den başka kopuşların başlaması konusunda kesinlikle çok fazla girişimin olacağını vurgulayan Vilkov, "Bir domino etkisi konusunda emin değilim. Ancak, AB yetkilileri AB politikalarının, yapısının ve çerçevesinin yapısal bir değişime ihtiyacı olduğunu fark etmeliler.” değerlendirmesinde bulundu.

(AA) Abdulselam Durdak

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4