banner3

04 Aralık 2023 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Batı Şeria'da gerilim

Ramallah kentindeki Deyr Kaddis beldesinde Filistinlilere ait arazide İsrail'e ait iş makineleriyle inşaat çalışması başlatılması protesto edildi

13 Temmuz 2016 Çarşamba 21:43
Batı Şeria'da gerilim
 

Ramallah - Filistin'in Ramallah kentindeki Deyr Kaddis beldesinde Filistinlilere ait arazide İsrail'e ait iş makineleriyle inşaat çalışması başlatılması Filistinliler tarafından protesto edildi.

Deyr Kaddis beldesindeki gösteriye katılan onlarca Filistinli, Filistin bayrakları taşıdı ve işçilerin çalışmasını engelledi.

Gösteriye müdahale eden İsrail askerleri 1 Filistinliyi gözaltına aldı.

Gösteriye katılan gençlerden biri, Yahudi yerleşimcinin kullandığı aracın çarpması sonucu hafif yaralandı.

İsrail'in inşaat çalışması başlattığı arazinin sahibi Adnan Astih, "Arazinin bize ait olduğuna dair resmi evraklarımız var. Bu özel mülktür. Arazide tarım yapmamızı ve başka amaçlarla kullanmamızı engellediler. Bugün de araziye hakim oldular." dedi.

"İş makinelerinin kazdığı arazi özel mülktür"

Deyr Kaddis Belde Meclisi Başkanı Faris Nasır, "İş makinelerinin kazdığı arazi özel mülktür. Elimizde resmi belgeler var. İsrail iş makineleri bayramının ikinci günü hiçbir hakları olmadığı halde kazıya başladı." diye konuştu.

Nasır, kazının 10 dönüm üzerinde su arıtma tesisi yapılacağı iddiasıyla başladığını ancak asıl hedefin ruhsatsız Yahudi yerleşim yeri inşa etmek olduğunu ileri sürdü.

Beldenin günbegün topraklarını kaybettiğini vurgulayan Nasır, yaklaşık 30 yıl önce Nili ve Na'ale Yahudi yerleşim yerleri kurulduğunda 5 bin dönüm arazinin kendilerinden alındığını ve beldenin büyük bir hapishaneye dönüştürülmek istendiğini belirtti.

Nasır, "Yahudi yerleşim yerlerinin genişletilme çalışmalarını yürüyüşler, protestolar ve elimizdeki tüm imkanları kullanarak durdurmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Halk Direnişi Komiteleri Koordinatörü Muhammed Umeyra ise "İsrail, Ramallah'ın batısındaki Yahudi yerleşim yerlerinde yeni bir aşamaya geçti. Deyr Kaddis ve çevresinde Yahudi yerleşim yerlerini birbirine bağlamak amacıyla daha fazla araziyi ele geçirmeye çalışıyor." şeklinde konuştu.

''Ağaçları söküyorlar"

Umeyra, "Ağaçları söküyorlar ve arazilerde Yahudi yerleşim yerlerinin genişleme ihtiyacı doğrultusunda işlem yapıyorlar. Belde sakinlerine ise bina yapma izni vermiyorlar" diyerek, Halk Komitelerinin Yahudi yerleşim yeri ve Ayrım Duvarı karşıtı etkinliklerini sürdürdüğünü belirtti.

Yaklaşık 2 bin 500 nüfusa sahip Deyr Kaddis beldesi Ramallah'ın batısında yer alıyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat İsrail'in Yahudi yerleşim birimleri inşası kararının, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) taşınabilmesi konusunu "Arap dörtlüsüyle" görüşeceklerini kaydetmişti.

(AA) Qays Abu Samra, Ayşe Sümeyra Aydoğdu

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4