banner3

05 Mart 2021 Cuma

FC Köln’ün Cami siluetli forması satışa sunuldu

Beyaz Saray önünde mülteci protestosu

ABD’deki göçmenler ülkenin mülteci politikasını Beyaz Saray önünde protesto ettiler.

31 Aralık 2015 Perşembe 11:31
Beyaz Saray önünde mülteci protestosu
Washington - ABD’de yönetimin, 2014 yılı başından beri ülkeye yasa dışı yollardan giriş yapan aileleri sınır dışı edeceği iddiaları Beyaz Saray önünde protesto edildi.


ABD’de daha çok Latin kökenli göçmenlerin hakları için çalışmalar yapan Casa adlı sivil toplum kuruluşun organizasyonuyla yaklaşık 100 kişi Beyaz Saray önünde toplantı. Çoğunluğunu göçmen ailelerin oluşturduğu gruptakiler, ellerinde İngilizce ve İspanyolca göçmenlerin sınır dışı edilmesinin önüne geçilmesine ilişkin pankartlar taşıdı.

Gruptakiler, “Bu ülkede yaşamak hakkımız”, “Adalet istiyoruz”, “Daha fazla sınır dışına hayır” şeklinde sloganlar atarak ABD Başkanı Barack Obama’ya çağrıda bulundu. Aileler, göçmenlik ve gümrük muhafaza görevlilerinin yeni yıldan itibaren göçmen ailelere baskın yapmasına olanak sağlayacağı iddia edilen programın durdurulması isteğinde bulundu.

Casa’nın Maryland eyaleti sorumlusu Gustavo Torres, yaptığı basın açıklamasında göçmenleri geri göndermenin ABD’nin değerleriyle örtüşmediğini kaydetti. Torres, “Sığınmacı toplumları kabul etmek bizim ulusal değerlerimizdendir. Sizin göçmenlik statünüz ne olursa olsun bu ülkede yaşama hakkına sahipsiniz” diye konuştu.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Sarah isimli göçmen de birçok insanın şiddetten kaçarak ABD’ye sığındığına dikkati çekti. Ülkesi Honduras’ta şiddetten kurtulmak isteyen insanların kaçmaya devam ettiğini anlatan Sarah, “Şimdi sınır dışı edilme durumuyla karşı karşıya olanlar bu şiddetten kaçmış insanlar. Ancak şu anda şiddetin yaşandığı yere geri dönme riskleri var” ifadesini kullandı.

Washington Post gazetesinin önceki günlerdeki haberine göre, ABD yönetimi, göçmen ve gümrük muhafaza birimlerinin, 2014 yılı başından itibaren ülkeye illegal olarak giren ailelere baskınlar yapmasına olanak sağlayan bir programı hayata geçirmek üzere. Görevlilerin ocak ayıyla birlikte ülke çapında sınır dışı operasyonlara başlayabileceği belirtilen haberde, İç Güvenlik Bakanlığının bu tür operasyonlara henüz nihai onay vermediği de ifade ediliyor. Haber, ülkedeki Latin kökenli göçmenler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

(AA) Erkan Avci

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4