banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Brexit sonrasında ırkçı saldırılar arttı

İngiltere Başbakanı David Cameron, AB referandumundan birlikten ayrılma kararının çıkmasının ardından ülkede artan ırkçı saldırıları kınadı.

27 Haziran 2016 Pazartesi 21:39
Brexit sonrasında ırkçı saldırılar arttı
 

 İngiltere Başbakanı Cameron:  ''Bu hükümet hoşgörüsüzlüğü hoş görmeyecek. İngiltere’nin tümünde bütün toplulukların kendilerini emniyette hissetmelerini sağlama gereğinin mutlak biçimde farkındayız"

Londra - İngiltere Başbakanı David Cameron, AB referandumundan birlikten ayrılma kararının çıkmasının ardından ülkede artan ırkçı saldırıları kınadı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Cameron’ın ırkçı saldırılara “hoşgörü gösterilmeyeceğini” söylediği bildirildi.

Saldırıları kınayan Cameron, "Bu hükümet hoşgörüsüzlüğü hoş görmeyecek. İngiltere’nin tümünde bütün toplulukların kendilerini emniyette hissetmelerini sağlama gereğinin mutlak biçimde farkındayız." dedi. 

Cameron, "Biz, AB üyesi olmadan çok önce de hoşgörülü bir millet idik ve buna sıkı sıkıya sarılmalıyız." ifadesini kullandı. 

Polonya’nın Londra Büyükelçisi Witold Sobkow da yazılı bir açıklama yayımlayarak referandumun ardından ülkedeki Polonyalı göçmenlere yönelik yaşanan saldırıları kınadı. 

"Polonya toplumuna ve diğer göçmenlere yönelik yabancı düşmanı saldırılar dolayısıyla sarsıldık ve derinden endişelendik." ifadesini kullanan Sobkow,  şunları kaydetti:

"Büyükelçiliğimiz Hammersmith ve Cambridgeshire’da yaşanan iki olay konusunda ilgili kurumlarla ve yerel polisle temas halinde. Yabancı düşmanı suistimal kurbanı olan Polonya vatandaşlarını ve bu olaylara tanık olan herkesi, bunları yerel yetkililere bildirmeye çağırıyoruz."

Brexit sonrası ırkçı trend

İngiltere’de yapılan AB referandumunda birlikten ayrılık (Brexit) kararı çıkmasının ardından ülkede ırkçı eylem ve söylemlerde artış görülüyor.

Irkçı ve İslam karşıtı hareketleri izleyen sivil toplum kuruluşları artışın devam edebileceği uyarısında bulunuyor.

Londra’nın Hammersmith semtinde Polonyalılara ait bir kültür merkezinin girişine ırkçı bir duvar resmi çizildiği, resmi silen polisin olayla ilgili soruşturma başlattığı açıklanmıştı.

Cambridgeshire bölgesinde de önceki gün bölgedeki Polonyalı ailelerin posta kutularına, üzerinde "AB'den ayrılın. Polonyalı haşerelere son" yazılı kağıtlar atıldığı kaydedilmişti.

İngiltere'nin kuzeydoğusundaki Newcastle kentinde önceki toplanan aşırı sağcı göstericiler, "Brexit" kararıyla yabancıların acilen ülkelerine dönmeleri çağrısında bulunmuştu.

Sığınmacılara destek veren ve "Naziler dışarı" sloganı atan karşı bir grubun eylem alanına gelmesiyle taraflar arasında gerginlik yaşanmıştı.

Galler’de yaşayan ve ülkenin AB’de kalması için kampanya yürüten Müslüman kadın siyasetçi Shazia Awan da sosyal medya üzerinden "Eşyalarını topla ve ülkeyi terk et." şeklinde mesajlar aldığını açıklamıştı. Awan, benzer mesajlar ve tehditler nedeniyle son 2 günde 8 kişiyi polise şikayet ettiğini söylemişti. 

Birleşik Krallık'ta 23 Haziran Perşembe yapılan referandumda halkın yüzde 52'si "AB'den çıkalım" demişti. Sonucun ardından ülkesinin AB'de kalmasını savunan ve bu yönde kampanya yürüten İngiltere Başbakanı David Cameron, lideri olduğu Muhafazakar Partinin sonbahardaki kongresinde görevini bırakacağını açıklamıştı. 

(AA) Tayfun Salcı

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4