banner3

26 Şubat 2021 Cuma

FC Köln’ün Cami siluetli forması satışa sunuldu

Çinli Bakanın İdam Cezası Müebbete mi Çevriliyor?

Pekin Yüksek Mahkemesi, Çin'in eski Demiryolu Bakanı Liu ve avukat Gu'nun idam cezalarının müebbete çevrilmesini önerdi.

14 Aralık 2015 Pazartesi 17:38
Çinli Bakanın İdam Cezası Müebbete mi Çevriliyor?
Çin'in eski Demiryolu Bakanı Liu Cıcün ve Çin Komunist Partisi (ÇKP) Politbüro üyesi Bo Şilay'ın eşi Gu Kaylay'ın idam cezalarının müebbete çevrilmesi önerildi.

Pekin Yüksek Halk Mahkemesi, önerisinde, Liu ve Gu'nun daha önce "iki yıl ertelemeli idam" olarak onanan cezalarının, "hafifletici sebeplerden iyi hal indirimi" çerçevesinde müebbete dönüştürülebileceğini belirtti.

Bu noktada, Liu ve Gu'nun hapishanede, iyi hal olarak kabul edilen teknik ve kültürel çalışmalara katıldığı ve kurallara uyduğu ifade edildi.

Liu, "Kaplanlar" olarak tanımlanan üst düzey bürokratlara karşı yürütülen yolsuzluk soruşturmaları kapsamında, geçen yıl görevini kötüye kullanma ve rüşvetten dolayı idamla hüküm giymişti. Çinli avukat ve işkadını Gu da, 2012 yılında İngiliz bir iş adamını Neil Heywood'u öldürmekten iki yıl ertelemeli idam cezası almıştı.

Çin Devlet Başkanı Şi Ciping​, göreve ilk geldiğinde, ülkedeki yolsuzluğun "kökünü kazıyacağını" ve "kaplanlar" olarak tanımlanan üst düzey bürokratlardan, "sinekler" diye bilinen alt düzey bürokratlara kadar herkesin yolsuzluktan kaçınması gerektiğini vurgulamıştı.

(AA) Fuat Kabakçı

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4