banner3

21 Nisan 2024 Pazar

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

FBI yasasına Senato'da 'hayır'

ABD'de FBI'a geniş yetkiler öngören yasa tasarısı Senato'da reddedildi

23 Haziran 2016 Perşembe 14:16
FBI yasasına Senato'da 'hayır'
 

Washington - ABD'de Federal Soruşturma Bürosu'na (FBI) terör ve casusluk gibi olaylarda kişilerin elektronik iletişimini mahkeme emri olmaksızın takip edebilme yetkisi verilmesini öngören yasa tasarı Senato'da yapılan oylamada reddedildi.

Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü John McCain ve Kuzey Carolina Senatörü Richard Burr tarafından getirilen teklif, kişilerin internet arama geçmişi, elektronik posta hesapları ve diğer elektronik iletişimine FBI'ın mahkeme emri olmadan ulaşabilmesini öngörüyordu.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu 100 sandalyeli Senato'da 60 oy alması gereken tasarı 58 oyda kaldı. Senato'da 54 Cumhuriyetçi senatör bulunuyor.

Orlando'da 12 Haziran'da 49 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından getirilen tasarı, "yalnız kurt" olarak adlandırılan ve bir terör örgütüyle bağlantısı bilinmeyen kişilerin takibinin kolaylaştırılmasını amaçlıyordu.

Tasarı, özel hayatın gizliliğini savunanların tepkisini çekti. Tasarının oylanması öncesi senatörlere mektup gönderen Amerikan Yurttaş Özgürlükleri Birliği de yasa teklifinin bugüne kadar elde edilen özgürlüklerle ilgili reformları tırpanlayacağını belirtti. Birlik, Google, Yahoo, Microsoft gibi şirketlerin de bu yasal düzenlemeye karşı çıktığını bildirdi.

FBI Başkanı James Comey, kişilerin elektronik iletişimi, hangi internet sitesinde ne kadar zaman geçirdiği, e-posta yazışmaları gibi bilgileri mahkeme kararı olmadan elde etmenin işlerini "pratik anlamda çok kolaylaştıracağını" savunuyordu.

Tasarıyı Senato'ya getiren McCain, "Özel hayatın gizliliğini savunanları anlıyorum ama FBI Başkanı'nın görüşlerine daha çok saygı duyuyorum. Sonuçta onun işi ülkenin korunması." dedi.

(AA) Tuğrul Çam

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4