banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

İngiltere yan çizmeye başladı

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond: "Brexit müzakerelerine başlayabilecek pozisyonda değiliz"

07 Temmuz 2016 Perşembe 15:14
İngiltere yan çizmeye başladı
 

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond: "Şu anda kapsamlı müzakerelere hemen başlayabilecek pozisyonda değiliz. Bu yüzden 50. maddeyi yürürlüğe geçirerek süreci başlatmak mantıksız olur"


Londra - İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) ile ülkenin üyelikten ayrılmasına ilişkin kapsamlı müzakerelere başlayabilecek pozisyonda olmadığını bildirdi.

İngiliz Parlamentosu’nda düzenlenen komite toplantısında vekillerin sorularını yanıtlayan Hammond, "Şu anda kapsamlı müzakerelere hemen başlayabilecek pozisyonda değiliz. Bu yüzden 50. maddeyi yürürlüğe geçirerek süreci başlatmak mantıksız olur." diye konuştu.

Referandum sonrasında İngiltere’de yaşayan AB vatandaşları ve Avrupa’da yaşayan İngiliz vatandaşlarının geleceğine ilişkin değerlendirmede bulunan Hammond, "AB vatandaşlarının İngiltere’de yaşamaya, çalışmaya, bulunmaya devam etmesi konusundaki arzumu bir kez daha vurgulamam gerektiğini düşünmüyorum. Referandum kampanyası boyunca net bir şekilde AB vatandaşlarının ekonomimize ve toplumumuza pozitif katkı sunduğunu belirttim." ifadesini kullandı.

Hammond, İngiliz hükümetinin iradesinin 23 Haziran tarihine kadar İngiltere’de ikamet eden AB vatandaşlarının ve AB’de yaşayan İngiliz vatandaşlarının oturum ve çalışma izinlerinin mevcut şekliyle karşılıklı olarak devam etmesinden yana olduğunu vurguladı.

Hammond, "Eğer Brüksel’deki bürokratlar bugün 'biz oturup İngiltere hükümeti ile karşılıklı olarak birbirimizin ülkesinde olan vatandaşların haklarının korunması konusunda bir anlaşma sağlayabilmek için konuşmaya hazırız' derlerse, eminim İngiltere de bu sürecin içerisinde yer almaktan memnuniyet duyacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

(AA) Gökhan Kurtaran

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4