banner3

04 Aralık 2023 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

İngiltere'de kıran kırana iktidar mücadelesi

İngiltere'de, AB'den ayrılık (Brexit) sonucu çıkan referandumun ardından parti içi muhalefetin hedefi haline gelen İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, partili milletvekillerinden güven oyu alamadı

30 Haziran 2016 Perşembe 13:01
İngiltere'de kıran kırana iktidar mücadelesi
 

Londra - İngiltere'de, AB’den ayrılık (Brexit) sonucu çıkan referandumun ardından parti içi muhalefetin hedefi haline gelen İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, partili milletvekillerinden güven oyu alamadı.

Corbyn hakkında bugün yapılan parti içi güven oylamasında, milletvekillerinin 40'ı Corbyn'e destek verirken, 172'si güvensizlik oyu verdi. 13 milletvekili oylamaya katılmazken, 4 milletvekili çekimser kaldı. 

Gizli oy usulüyle gerçekleştirilen oylamanın İşçi Partisi tüzüğüne göre hukuki bağlayıcılığı bulunmuyor ancak bu sonuç, Corbyn'in karşısına yeni bir genel başkan adayının çıkarılacağı bir olağanüstü kongreyi beraberinde getirebilir.

Muhalifler 50 milletvekilinin imzasıyla bir genel başkan adayı belirlemeleri halinde, kongre süreci başlatma olanağına sahipler. Ancak muhalif milletvekillerinin şimdiki hedefi Corbyn'nin muhtemel bir kongrede yeniden aday olmasını engellemek.

Tüzüğe göre genel başkanın üyelerin oylarıyla seçildiği İşçi Partisinde, üyelerin ezici çoğunluğunun desteğine sahip Corbyn'in böyle bir yarışı kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Taraftarları Corbyn'in böyle bir seçimde genel başkan sıfatıyla otomatik olarak aday sayılacağını savunurken, muhalifler tüzüğe göre 50 milletvekilinin imzasıyla aday gösterilmesi gerektiğini öne sürüyor. Siyasi gözlemciler, İşçi Partisindeki bu tartışmanın mahkemeye taşınabileceğini belirtiyor. 

Parti içi darbe girişimi

İngiltere Başbakanı David Cameron, referandum yenilgisinin ardından cuma günü yaptığı açıklamada sonbaharda yapılacak Muhafazakar Parti kongresinde görevi bırakacağını ilan etmişti.

Referandumda İngiltere'nin AB içinde kalması için "isteksiz" kampanya yapmakla suçlanan Corbyn'e, dünden bu yana peş peşe istifa eden gölge kabine üyelerince görevi bırakması yönünde baskı yapılıyor. 

Corbyn, pazar günü kendisine karşı parti içi darbe planladığını söylediği gölge dışişleri bakanı Hillary Benn'i görevden aldı. Benn'in görevden alınması üzerine başlayan zincirleme istifalar kapsamında 31 üyeli gölge kabineden ayrılan bakan sayısı 21’e ulaştı. Corbyn istifa edenlerin bir kısmının yerine 12 yeni ismi atadı.

Corbyn en önemli desteği gölge maliye bakanı John MacDonell'dan alırken, genel başkan yardımcısı Tom Watson muhalif kanada destek veriyor. Watson'ın adı muhtemel genel başkan adayları arasında da geçiyor.

İngiliz siyasetinde, ana muhalefet partisi hükümetin bakanlarını yakından takiple görevli alternatif bir kabine oluşturuyor. "Gölge kabine" üyeleri, kendi sorumluluk alanlarında siyaset geliştirmekle de sorumlu.

En büyük destek gençlerden

İngiliz siyasetçinin parti genel başkanlığına seçilmesinde de etkin rol oynayan Momentum adlı gençlik hareketi dün parlamento önünde 10 bin kişinin katıldığı bir Corbyn'e destek mitingi düzenledi. 67 yaşındaki Corbyn, en büyük desteği genç seçmenler arasında buluyor. Corbyn'i genel başkanlığa taşıyan seçim sürecinde çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu yaklaşık 200 bin kişi İşçi Partisine üye olmuş ve Corbyn için oy kullanmıştı. Corbyn'e,  muhalif milletvekilleri karşısında partinin özellikle genç üyeleri ve ülkedeki sendikalar destek veriyor. 

Corbyn, önceki gün yaptığı açıklamada "Partini liderliğini değiştirmek isteyenler, benim de aday olacağım demokratik seçimlere girmek zorunda. Bana oy vermiş insanların güvenlerine ya da İşçi Partisinin kendilerini temsil etmesine ihtiyaç duyan milyonlarca destekçimize ihanet etmeyeceğim." demişti.

Corbyn eylül ayında yapılan genel başkanlık seçiminde İşçi Partisi üyelerinin yüzde 59,5 oranında desteğini alarak 3 rakibini geride bıraktı. İngiliz siyasi tarihindeki en büyük üye desteğini alarak genel başkanlığa seçilen Corbyn, partinin parlamento grubunda ise aynı desteği bulamadı.

Bir grup milletvekili tarafından ilk günden itibaren başarısız olacağı iddia edilen Corbyn, görev süresince girdiği ara ve yerel seçimlerden başarıyla çıktı. Corbyn'e karşı mayıs ayında da "Yahudi karşıtı" olduğu iddiasıyla kampanya başlatılmıştı.

650 sandalyeli İngiliz Parlamentosu'nda 229 milletvekili bulunan İşçi Partisi, referandum öncesinde, AB'de kalınmasından yana kampanya yürüttü. 23 Haziran Perşembe günü yapılan referandumda halkın yüzde 52'si Brexit yönünde oy kullanmıştı.

(AA) Tayfun Salcı

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4