banner3

29 Eylül 2023 Cuma

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

İngiltere'nin birliği tehlikede

AB Yüksel Temsilcisi Mogherini, Brüksel'deki temasları kapsamında ve AB Zirvesi öncesinde değerlendirmelerde bulundu.

28 Haziran 2016 Salı 17:38
İngiltere'nin birliği tehlikede
 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Mogherini: "Bugün Avrupa için zor bir zaman. Ama eminim bu Birleşik Krallık için daha zor bir zaman. Tehlike, ilk başta Birleşik Krallık, onun birliği, geleceği ve siyasi istikrarına yöneliktir"


Brüksel - Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İngiltere'nin AB'den ayılık kararı sonrası ortaya çıkan tehlikenin, AB'den ziyade ilk başta Birleşik Krallık, onun birliği, geleceği ve siyasi istikrarına yönelik olduğunu bildirdi.

Mogherini, Brüksel'deki temasları kapsamında ve AB Zirvesi öncesinde değerlendirmelerde bulundu.

Mogherini, referandum sonrası belirsizliğe yer olmadığını belirterek, "Şu net, ya üyesiniz ya da değil. AB'nin yarım üyeliği yok." dedi.

İngiltere'ye çıkış sürecini bir an önce başlatması çağrısında bulunan Mogherini, "Bugün Avrupa için zor bir zaman. Ama eminim bu Birleşik Krallık için daha zor bir zaman. Tehlike, ilk başta Birleşik Krallık, onun birliği, geleceği ve siyasi istikrarına yöneliktir. Yapmamız gereken, bu belirsizlik ve kaosun diğer AB üyelerine de genişlemesine engel olmak." ifadesini kullandı. 

Hem piyasalara hem de uluslarası ortaklara, "Belirsizlik zamanında sorumlulukları beraber yerine getirme" çağrısı yapan AB yetkilisi Mogherini, diğer üyelere de "Bir rol oynamak istiyorsak bunu beraber yapmalıyız. Birlikte kuvvetliyiz. Birlikteyiz ve AB devam edecek." mesajı gönderdi. 

Mogherini, Londra'nın ne yapmak istediğini kendilerine bildirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. 

İngiltere'de 23 Haziran'da yapılan referandumda, halkın yüzde 52'si AB'den çıkılması yönünde oy kullanmıştı ancak AB'den çıkış için İngiltere'nin AB Antlaşması'nın 50. maddesini yürürlüğe koyması, AB'ye resmen referandum sonucunu iletmesi gerekiyor. Bunun ardından, 2 yılı bulması öngörülen çıkış müzakereleri yapılacak.

AB ülkelerinin liderleri, bugün yapılacak AB Konseyi (AB Zirvesi) toplantısında referandumdan çıkan sonucu görüşerek, ortak bir pozisyon ortaya koyacak.

(AA) Ata Ufuk Şeker, Hasan Esen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4