banner3

01 Aralık 2023 Cuma

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Irak - Suudi Arabistan gerginliği

Irak'tan Suudi Arabistan'a içişlerime karışma tepkisi

30 Haziran 2016 Perşembe 16:29
Irak - Suudi Arabistan gerginliği


 Bağdat - Irak Dışişleri Bakanlığı, "Haşdi Şabi milislerinin dağıtılması gerektiği" yönündeki açıklamalara tepki göstererek Riyad yönetimini ülkenin içişlerine karışmakla suçladı.

Irak Dışişleri Bakanı Sözcüsü Ahmed Cemal yaptığı yazılı açıklamada, "Irak, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'nın içişlerimize karışmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmekte ve Riyad yönetimini kendi iç meselelerini bu tarz söylemlerle ihraç etmemeye çağırmaktadır." denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Haşdi Şabi, Irak halkının her kesimini temsil eden gönüllülerden oluşan resmi bir kurumdur ve ulusal savunma sisteminin bir parçasıdır. Silahlı kuvvetler genel komutanının emriyle hareket etmekte ve devlet bütçesinden finanse edilmektedir. Bu grup, diğer silahlı kuvvetlerle birlikte radikal tekfirci düşüncelerle mücadele etmektedir."

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr, dün yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi'nin İran tarafından yönetilen mezhep temelli bir topluluk olduğunu söyleyerek, "Felluce savaşında büyük ihlaller oldu. Bu milis topluluğunun dağıtılması ve Irak ordusunun DAEŞ'le mücadele etmesi gerektiği düşüncesindeyiz." demişti.

(AA) Gülşen Topçu

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4