banner3

29 Eylül 2023 Cuma

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Kerry'den AB'ye İngiltere uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinde ortak değerler ve çıkarlara odaklanılması ve intikamcı bir tavır takınılmaması gerektiğini söyledi.

27 Haziran 2016 Pazartesi 21:24
Kerry'den AB'ye İngiltere uyarısı
 

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: "Bizi uzun zamandır bir arada tutan çıkarlar ve değerler, referandum günü değişmedi. Bu değerler ve çıkarlar referandumdan sonra da aynı. Önemli olan, bu çıkarlara, bu değerlere odaklanmaktır"

"Kimsenin, bu geçiş sürecinde kontrolü kaybetmemesi, yarım yamalak masadan kalkmaması ve insanların intikamcı tavır takınmaya başlamamasına odaklanmamız kesinlikle esastır"


Brüksel - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinde ortak değerler ve çıkarlara odaklanılması ve intikamcı bir tavır takınılmaması gerektiğini söyledi. 

Kerry, İtalya'daki temaslarının ardından Brüksel'e geçerek AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüştü. Görüşme sonrası Mogherini ve Kerry ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Mogherini, ABD ve AB arasındaki ilişkilerin yanı sıra İngiltere'deki referandumumun sonucunu da görüştüklerini ifade ederek, "Bizim için ABD'li dostlarımızı, sürecin prosedür ve sonuçlarına dair tam olarak bilgilendirmek ve dostların yaptığı gibi zor olan bu anı beraber, el ele atlatmak çok önemli." dedi. 

Kerry'nin Brüksel'den sonra Londra'ya da gideceğine dikkati çeken AB yetkilisi, "Şu net mesajı iletmek isterim; AB, öncesinde olduğu gibi güçlü ve söylemem gerekir ki AB gelecekte hatta daha da güçlü olacak." ifadelerini kullandı. 

Kerry ise, referandum sonuncunun istedikleri gibi olmadığını ancak demokratik bir sürecin sonunda ortaya çıkan karara da saygı duyduklarını belirterek, "Bundan sonra önemli olan liderlerin halkın iradesini sorumlu, hassas ve stratejik açıdan uygulamaya koymasıdır. " diye konuştu.

2. Dünya Savaşı'ndan sonra Batılı ülkelerin daha güçlü hale gelmek ve halklarının çıkarına hizmet etmek temeli üzerinde çalıştığını ifade eden Kerry, "Bizi uzun zamandır bir arada tutan çıkarlar ve değerler, referandum günü değişmedi. Bu değerler ve çıkarlar referandumdan sonra da aynı. Önemli olan, bu çıkarlara, bu değerlere odaklanmaktır." değerlendirmesini yaptı. 

ABD'nin güçlü bir AB'yi önemsediğini, iklim değişikliği, terörle mücadele, göç ve iltica gibi konularda beraber çalıştıklarını kaydeden Kerry,  "Kimsenin, bu geçiş sürecinde kontrolü kaybetmemesi, yarım yamalak masadan kalkmaması ve insanların intikamcı tavır takınmaya başlamamasına odaklanmamız kesinlikle esastır." ifadesini kullandı.  

Kerry, ABD'nin bundan sonra da İngiltere ile olan özel ilişkisini devam ettireceğini ve geçiş sürecinin en iyi, hassas ve yumuşak şekilde olması için gereken desteği sağlayacaklarını sözlerine ekledi. 

(AA) Hasan Esen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4