banner3

23 Ocak 2021 Cumartesi

FC Köln’ün Cami siluetli forması satışa sunuldu

Meksika’nın kokain kralı El-Kapo yakalandı

Uzun süredir aranan Joaquin Guzman Loero Mexiko’da yakalandı. Sinaloa-Kartel’in şefi tonlarca kokainin satışından ve yüzlerce cinayetten sorumlu.

24 Şubat 2014 Pazartesi 12:35
Meksika’nın kokain kralı El-Kapo yakalandı

13 yılı aşkın zamandır yakalanamayan Meksika’nın en ünlü uyuşturucu çetelerinden Sinaola-Kartel’in şefi nihayet ağa takıldı. Joaquin Guzman Loero, Sinaola’ya bağlı Mazatlan kentinde yakalandı. Savcı, yapılan muayeneden sonra sanığın kimliğinden şüphe duymadıklarını açıkladı.

Meksika Devlet Başkanı Mexikos Präsident Enrique Pena, operasyonu gerçekleştiren emniyet güçlerini bir twitter mesajı ile kutladı. Tutuklama, Amerika Birleşik Devletleri tarafından da memnuniyetle karşılandı. ABD Adalet Bakanı Eric Holder, ‘Guzman’ın yasadışı faaliyetleri uyuşturucu bağımlılığı, şiddet ve yolsuzluk dışında binlerce hayatın mahvolmasına yol açmıştır‘ dedi.

1993 yılında Guatemala’da yakalanıp 2001 yılında Mexiko’daki yüksek güvenlikli hapishaneden kaçmayı başaran El-Kapo için ABD 3,8 milyon €, Meksika ise 1,8 Milyon € kelle parası koymuştu.

Meksika’nın en büyük suç örgütlerinden olan Sinaola-Karteli, ülkenin batı kısmında faal ve Kolombiya’daki uyuşturucu baronlarıyla birlikte çalışıyor. Forbes Dergisi’ne göre Guzman’ın serveti 1 milyar doları buluyor ve dünyanın zenginleri listesinde bulunuyor.

El-Kapo, Meksika’daki uyuşturucu kartelleri arasındaki kanlı çete savaşlarının da sorumluları arasında yer alıyor. Son yedi yılda bu savaşlarda 70 binin üzerinde insan hayatını kaybetti. Güvenlik uzmanları, El-Kapo’nun yakalanmasının ardından bir liderlik savaşı başlayabileceği, kartelin ikinci adamı İsmael Zambada Garcia (El-Mayo) ile eski polis Jose Esparragoza Moreno (El-Azul) taraftarlarının kanlı hesaplaşmalara girebileceği üzerinde duruyorlar.


El-Kapo'yu ABD de yargılamak istiyor.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4