banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Merkel-Poroşenko görüşmesinde endişeli mesajlar

Almanya Başbakanı Merkel: "Temas hattındaki güvenlik durumu endişe verici" Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko: "Bizim, AB’nin birliğine, yanımızda durmasına ve dayanışma göstermesine ihtiyacımız var"

30 Ocak 2017 Pazartesi 21:20
 Merkel-Poroşenko görüşmesinde endişeli mesajlar
 

Berlin - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna'nın doğusundaki ihtilafa ilişkin bölgedeki temas hattında güvenlik durumunun endişe verici olduğunu bildirdi.

Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile yapacağı görüşme öncesinde düzenlenen ortak basın toplantısında, Minsk Anlaşması’nı ele alacaklarını belirtti.

Ukrayna'nın doğusunda askerlerin öldüğü ve ateşkesin uygulanmadığı yönünde haberler aldıklarını aktaran Merkel, "Bundan dolayı temas hattındaki güvenlik durumu endişe verici olduğunu söylemek zorundayım." dedi.

Bu ihtilafta BM verilerine göre, 10 bin kişinin hayatını kaybettiğine işaret eden Merkel, ne kadar zor olursa olsun, çözüm konusunda ilerleme sağlanması gerektiğini kaydetti.

Almanya ile Ukrayna arasındaki diplomatik ilişkilerinin 25. yılını kutladıklarını belirten Merkel, iki ülke arasında karşılıklı güvene dayalı iş birliğini daha da geliştirmek istediklerini vurguladı.

Merkel, Ukrayna’nın ağır bir IMF programını yerine getirmesi gerektiğine dikkati çekerek, reform sürecinden memnuniyet duyduğunu aktardı.

Almanya olarak atılacak adımları desteklediklerini vurgulayan Merkel, Ukrayna’da ağır reformlardan sonra ekonomik canlanmanın görüldüğünü bildirdi.

Trump'ın göçmen kararına tepki

ABD Başkanı Donald Trump'ın bazı İslam ülkeler için getirdiği ABD'ye giriş yasağına değinen Merkel, terörizme karşı gerekli ve kararlı mücadelenin, belirli bir inanca ve kökene sahip insanların genel olarak zan altında bırakılmasını haklı çıkaramayacağını ifade etti.

Söz konusu uygulamanın uluslararası iş birliğine aykırı olduğunu vurgulayan Merkel,  çifte vatandaş olan Alman vatandaşlarının yasal güvenceye kavuşmaları yönünde çalışma yapıldığını açıkladı.

Poroşenko

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko da Almanya ve Avrupa Birliği'nin (AB) Ukrayna’ya verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Ülkesinin Minsk Anlaşması'nın arkasında durduğunu ve bu anlaşmanın bir alternatifi bulunmadığını yineleyen Poroşenko, "Bizim, AB’nin birliğine, yanımızda durmasına ve dayanışma göstermesine ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

Poroşenko, Ukrayna'nın doğusunda dün 5, bugün de 2 Ukrayna askerinin öldürüldüğünü,  bu iki günde 17 askerin  yaralandığını kaydetti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatını (AGİT) bu konuda hemen bilgilendirdiklerini anlatan Poroşenko,  hem Ukrayna'nın hem AGİT'in Rusya’dan bilgi istendiğini, ancak Rusya’nın bir reaksiyon göstermediğini ifade etti.

Rusya’ya yönelik yaptırımların sertleştirilmesini isteyen Poroşenko, Minsk Anlaşması’nın tümüyle uygulanması için Rusya’nın müzakere masasına oturması konusunda kararlı eylemlere ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

(AA) Erbil Başay

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4