banner3

04 Aralık 2023 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Münbiç'fe operasyon hazırlıkları bitti

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suriye-Arap Koalisyonunun Münbiç'i DAEŞ'in elinden geri almak için yaptığı hazırlıkların son aşamasına geldiğini bildirdi

23 Haziran 2016 Perşembe 21:53
Münbiç'fe operasyon hazırlıkları bitti
 

Washington - ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suriye-Arap Koalisyonunun Münbiç'i DAEŞ'in elinden geri almak için yaptığı hazırlıkların son aşamasına geldiğini bildirdi.

CENTCOM'dan yapılan yazılı açıklamada, Suriye'nin kuzeyindeki Münbiç şehrinin terör örgütü DAEŞ'in elinden geri alınması için yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi verildi.

Suriye-Arap Koalisyonu unsurlarının şehri ele geçirmek için hazırlıklarının son safhasına geldiği vurgulanan açıklamada, son bir haftadır bu güçlerin düzenleyecekleri operasyonla ilgili planlarını gözden geçirdikleri kaydedildi.

Açıklamada, Münbiç operasyonunun başlamasından bu yana toplam 233, geçtiğimiz bir haftalık zaman diliminde ise 73 hava saldırısının yapıldığı belirtildi.

Münbiç'te çok sayıda yabancı savaşçı varlığının gözlemlendiği kaydedilen açıklamada, "Bu bilgi özellikle Türkiye, Avrupa ve ABD'yi bu tehditten korumak açısından çok önemli olacak" ifadesine yer verildi.

Sabah saatlerinde Bağdat'tan Pentagon'a video konferans ile bağlanan DAEŞ karşıtı Doğal Kararlılık Operasyonu Strateji ve İdame Komutan Yardımcısı Tümgeneral Doug Chalmers, Münbiç operasyonunda sona yaklaşıldığını belirtti.

Tümgeneral Chalmers, şehri DAEŞ'ten geri almak için savaşan güçlerin Münbiç'in kenar mahalle ve köylerinde ilerleme kaydettiğini ancak şehir merkezinde henüz kayda değer bir operasyonun yapılmadığını ifade etti.

Çoğunluğunu Arapların oluşturduğu Suriye Arap Koalisyonu, Fırat Nehri'nin batısındaki Münbiç kentini DAEŞ’in elinden almak ve bu bölgeyi örgüt üyelerinden arındırmak amacıyla iki hafta önce operasyon başlatmıştı.

Suriye Arap Koalisyonu, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin askeri kanadı YPG’nin öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) altında yer alıyor.

Operasyonlara katılan savaşçıların yüzde 85’ini Arapların oluşturduğu belirtilirken, Suriye Arap Koalisyonu’na YPG 450 ile 500 kişilik grupla destek veriyor.

(AA) Hakan Çopur

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4