banner3

20 Ocak 2021 Çarşamba

FC Köln’ün Cami siluetli forması satışa sunuldu

Nuceyfi'den Musul Operasyonu açıklaması

Eski Musul Valisi Nuceyfi: "ABD'li yetkililer, Sünnilerin silahlandırılması için de söz verdi ancak şu ana kadar güçlerimize herhangi bir silah yardımı yapılmadı.

06 Ocak 2016 Çarşamba 18:16
Nuceyfi'den Musul Operasyonu açıklaması

Eski Musul Valisi Nuceyfi: "Musul'a olası bir operasyon kararını, Irak ordusu, uluslararası koalisyon, Peşmerge güçleri, Haşdi Vatani ve bazı bölgelerde etkili olacak Türkiye birlikte alacaktır"

"ABD'li yetkililer, Sünnilerin silahlandırılması için de söz verdi ancak şu ana kadar güçlerimize herhangi bir silah yardımı yapılmadı

"Türkiye'nin, güçlerimize verdiği lojistik ve askeri eğitim desteği hayati öneme sahip. Ancak, askerlerimize Türkiye tarafından maaş verildiği yönünde çıkan iddialar tamamen asılsızdır"


Erbil - Eski Musul Valisi Asil Nuceyfi, Musul'un DAEŞ'in elinden kurtarılmasının, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok tarafın karar vermesiyle gerçekleşebileceğini belirtti. 

Nuceyfi, Musul kentinin kurtarılması, ABD ve diğer uluslararası güçlerin Irak'taki Sünnilerin silahlandırılması yönündeki açıklamalarına dair AA muhabirine demeç verdi.  

Ülkenin ikinci büyük Sünni kenti Ramadi'nin DAEŞ'ten geri alınmasında Irak ordusunun büyük rol oynadığını savunan Nuceyfi, Musul'u kurtarma operasyonunun ise daha farklı olacağını ifade etti. Söz konusu operasyonda tek karar mercii olmayacağını kaydeden Nuceyfi şunları söyledi:

"Musul'u kurtarma operasyonunun, Ramadi kentine benzetilmesi doğru değildir. Musul'a olası bir operasyon kararını, Irak ordusu, uluslararası koalisyon, Peşmerge güçleri, Haşdi Vatani (Sünni güçler) ve bazı bölgelerde etkili olacak Türkiye alacaktır."

ABD, Sünnilerin silahlandırılması yönündeki sözü henüz yerine getirmedi

ABD ordusundaki bazı askeri yetkililerin Haşdi Vatani eğitim üssünü ziyaret ettiğini hatırlatan Nuceyfi, "ABD'li askeri yetkililer, yaptıkları inceleme ve gözlemlerden sonra Haşdi Vatani askerlerinin çok iyi bir şekilde eğitildiğini bize aktardı. ABD'li yetkililer, Sünnilerin silahlandırılması için de söz verdi ancak şu ana kadar güçlerimize herhangi bir silah yardımı yapılmadı" diye konuştu. 

Nuceyfi, "ABD başta olmak üzere batı ülkelerinin Irak'taki Sünnileri silahlandırması, çok önemli bir mesaj taşıyacaktır" diyerek, "Bölgedeki Sünniler kendilerini yalnız hissediyor ve eğer verilen silahlandırma sözü yerine getirilirse terörle mücadelede farklı bir döneme geçilecektir" görüşünü dile getirdi. 

"Haşdi Vatani askerlerinin maaşını Türkiye ödemiyor"

Haşdi Vatani'ye ait 6 bin askerin maaşının Türkiye tarafından temin edildiğine dair yayınlanan iddiaların gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Nuceyfi, "Türkiye'nin, güçlerimize verdiği lojistik ve askeri eğitim desteği hayati öneme sahip. Ancak, askerlerimize Türkiye tarafından maaş verildiği yönünde çıkan iddialar tamamen asılsızdır. Bizim kendi özel kaynaklarımız var ve maaşları oradan temin ediyoruz" şeklinde konuştu.


(AA) İdris Okuducu
Anahtar Kelimeler: NuceyfiMusul Valisi

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4