banner3

01 Aralık 2023 Cuma

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

“Ölüm Yolu“nda “Barış Yürüyüşü“ sona erdi

Srebrenitsa'daki soykırımdan kaçmak isteyen Boşnakların Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı ve "ölüm yolu" olarak nitelendirilen orman yolunda düzenlenen "Barış Yürüyüşü", Potoçari'de sona erdi

10 Temmuz 2016 Pazar 20:07
“Ölüm Yolu“nda “Barış Yürüyüşü“ sona erdi
 

Potoçari - Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da, 1995'de yaşanan soykırımdan kaçmak isteyen Boşnakların Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı ve halk arasında "ölüm yolu" olarak nitelendirilen orman yolunda düzenlenen "Barış Yürüyüşü" sona erdi.

Bosna Hersek'in yanı sıra farklı ülkelerden geleneksel yürüyüşe katılan binlerce insan, üç gün süren yürüyüşün ardından soykırım kurbanlarının defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı'na ulaştı. "Barış Yürüyüşü"ne katılanlar, mezarlıktaki soykırım anıtının önünde dua edip saygı duruşunda bulundu. 

Yürüyüşe katılan ABD'nin Saraybosna Büyükelçisi Maureen Cormack, etkinliğe ikinci kez katıldığını belirterek, "Hepimiz Srebrenitsa'da yaşanan soykırımın kurbanları anmak ve yakınlarına acılarını paylaştığımız mesajını vermek için buradayız." diye konuştu.

12 yaşındaki Harun Karic ise yürüyüşe babası ve kız kardeşiyle katıldığını kaydederek, "İlk gün çok zorlandım ama sonra alıştım. Okullarda Srebrenitsa hakkında çok bilgi vermiyorlar. Bu yüzden babam yürüyüşe katılıp tarihimizi öğrenmemizi istedi." ifadelerini kullandı.

Yürüyüşe üçüncü kez katılan 69 yaşındaki Hasna Fejzic ise soykırımda eşini kaybettiğini söyleyerek, her yıl temmuz ayında 1995 yılında yaşananları yeniden hatırladığını ifade etti.

Bu yıl 12'incisi düzenlenen yürüyüşe katılan 5 binden fazla kişi, üç gün boyunca 100 kilometreden fazla yol yürüdü.

Soykırımın 21. yılında, yarın düzenlenecek cenaze töreninde kimlik tespiti yapılan 127 kurban daha Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Yarınki cenaze töreninin ardından mezarlıktaki soykırım kurbanlarının sayısı 6 bin 504'e yükselecek.

Kurbanların 12'sinin öldürüldüğünde 18 yaşından küçük, en genç kurbanın 14 yaşındaki Avdija Memic, en yaşlısının ise 77 yaşındaki Mustafa Hadzovic olduğu açıklanmıştı.

(AA) Vesna Besiç, Lejla Bıogradlıja

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4