banner3

07 Mart 2021 Pazar

FC Köln’ün Cami siluetli forması satışa sunuldu

Putin'in ambargo isyanı

Putin Batının Ukrayna problemi nedeniyle uyguladığı ambargonun aptalca olduğunu savundu.

11 Ocak 2016 Pazartesi 16:53
Putin'in ambargo isyanı

Rusya Devlet Başkanı Putin: 
“Batının yaptırımları Ukrayna'ya yardım etmek için değil, Rusya’yı jeopolitik olarak geriye itmeye yönelik. Bu aptalca ve iki tarafa da zarar veriyor”


Berlin – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batının Rusya’ya uyguladığı yaptırımların “aptalca ve iki tarafa da zarar verici” olduğunu söyledi.

Putin, Bild gazetesine verdiği röportajda, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakına ilişkin olarak, bu konuda Rusya'nın “uluslararası hukuka uygun şekilde davrandığını” öne sürdü.

Rus halkının aklı ve kalbiyle buradaki durumu çok iyi anladığını ifade eden Putin, "Kırım’ın Rusya ile birleşmesinin adil bir karar olduğunu" ileri sürdü.

Putin, AB ve ABD'nin, Ukrayna’nın doğusundaki gelişmeler ve Kırım’ın ilhakında uluslararası hukuka uymadığı gerekçesiyle Rusya’ya uyguladığı yaptırımları eleştirerek, “Batının yaptırımları Ukrayna'ya yardım etmek için değil, Rusya’yı jeopolitik olarak geriye itmeye yönelik. Bu aptalca ve iki tarafa da zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Bu yaptırımların uluslararası finans piyasalarında Rusya’ya önemli zararlar verdiğine işaret eden Putin, “Ancak şu an büyük bir zarar enerji fiyatlarının düşmesi. Petrol ve gaz ihracatında tehlikeli gelir kayıplarımız var. Bunun bir parçasını başka yerlerden kapatıyoruz” şeklinde konuştu.

Putin, Rus ekonomisini şu an adım adım stabilize ettiklerini anlatarak, gayrı safi yurt içi hasılanın geçen yıl yüzde 3,8, endüstri üretimin de yüzde 3,3 oranında düştüğünü, enflasyon oranında da yüzde 12,7’de olduğunu kaydetti.

Ancak ticaret bilançosunun pozitif olduğunu ve Rusya'nın 300 milyar dolarlık altın rezervlerinin bulunduğunu belirten Putin, ekonominin modernizasyonuna ilişkin çeşitli programların devrede olduğunu ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Ukrayna’nın güneydoğusundaki gibi krizleri yatıştırmaya çalıştığını söyleyen Putin, “Ancak AB’nin yaptırımlarla sahnelediği şeyler yine de absürd bir tiyatro oyunudur”  diye konuştu.

Putin, NATO’nun Avrupa’nın doğusundaki ülkeleri üyeliğe almasına yönelik eleştirisini yineleyerek, NATO’nun anlaşmalara uymadığını savundu.

(AA) Erbil Başay

Anahtar Kelimeler: UkraynaAmbargoPutin

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4