banner3

21 Nisan 2024 Pazar

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Rusya'da muhalefet ayakta

Rusya'nın başkenti Moskova'nın merkezinde gösteri düzenlemelerine izin verilmeyen muhalifler, eski Başbakan Yardımcısı Boris Nemtsov'un öldürüldüğü köprüye yürüdü.

13 Haziran 2016 Pazartesi 23:36
Rusya'da muhalefet ayakta
 

Moskova - Rusya'nın başkenti Moskova'nın merkezinde gösteri düzenlemelerine izin verilmeyen muhalifler, eski Başbakan Yardımcısı Boris Nemtsov'un öldürdüğü köprüye yürüdü.

Moskova'nın Kitay-Gorod semtinde toplanan kalabalık bir grup, muhalif lider ve eski Başbakan Yardımcısı Boris Nemtsov'un öldürdüğü köprüye kadar yürüdü. Flama ve pankart taşımalarına izin verilmeyen grup, Nemtsov'un öldürüldüğü noktaya çiçek bıraktı. Muhalif gösteriye PARNAS Partisi ve bazı sivil toplum kuruluşları destek verdi.

Yürüyüşe katılanlardan Galina Zolina, "Bugün buradayız çünkü hükümetin miting düzenlemeyi yasaklayacak kadar kabalaşacağını beklemiyorduk. İnsanların kendi fikirlerini söylemesine müsade etmiyorlar, bu bizim anayasal hakkımız. Bizi Moskova'nın diğer ucu Marino'ya göndermek istediler, ama biz istediğimiz yer de toplanmak istiyoruz." dedi.

Muhalifler, şehir merkezinde gösteri düzenlemek için Moskova Belediyesi'ne başvurmuştu. Yetkililer, merkezde başka etkinlikler olmasını gerekçe göstererek, muhaliflere Moskova'nın dışında yer alan Marino'da gösteri düzenlemesini teklif etmişti. Muhalifler bunun üzerine flama ve pankart taşımadan Nemtsov'un öldürüldüğü köprüye yürüme kararı almıştı.

(AA) Hakan Ceyhan Aydoğan

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4