banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Rusya'da yeni baskıcı yasalar

Rusya Federasyonu Devlet Duması, Sovyetler döneminden sonra en baskıcı yasayı kabul etti.

26 Haziran 2016 Pazar 11:49
Rusya'da yeni baskıcı yasalar
 

Rusya Federasyonu Devlet Duması, Sovyetler döneminden sonra en baskıcı yasayı kabul etti.

Rusya Federasyonu Devlet Duması, 24 Haziran, Cuma günü, milletvekili İrina Yarovaya önceliğinde hazırlanmış olan antiterör kanun tasarısı paketini kabul etti.

Kabul edilen kanun değişiklikleri, aynı anda bir dizi yasayı sıkılaştırıyor. Buna göre Rusya Federasyonu Ceza Hukukuna ihbar etmeme maddesi eklenecek. Terörizm, hükümeti devirme, devlet adamının hayatına tecavüz girişimi gibi suçları ihbar etmeme suçundan tutuklananlara artık bir yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Söz konusu kanun tasarı, terörizm için cezai sorumluluk yaşının on dört yaşa indirilmesini öngörüyor. Ayrıca Rus milletvekilleri uluslararası terörizm ile ilgili Ceza Hukuku’na yeni bir madde eklediler, bu maddeye göre uluslararası terörizmle suçlanan birine ömür boyu hapis cezası verilebilecek.

Antiterör kanun tasarısı paketi yazışma kontrölünü de sıkılaştırıyor. Telefon operatörleri ve “bilgi yayma organizatörleri” artık kullanıcılarının yazışmaları, aramaları hakkındaki bilgiyi altı ay içinde saklamak zorunda kalacaklar ve devlet organlarına şifreli yazışmaları deşifre etmek için gerekli araçları sağlamak zorunda olacaklar.

Kaçak göçmenlere, örneğin  kalacak yer vermek gibi yapılan yardım için de hapis cezası verilecek. Değişikliklere göre ayrıca izni olmadan yapılan misyonerlik faaliyeti yasaklıyor.

Kırım Haber Ajansı'nın geçtiği haberlere göre, 26 Nisan tarihinde işgalci Kırım Rus yönetimine bağlı mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni ‘aşırıcı’ örgüt olarak kabul edip Kırım dahil olmak üzere Rusya’da faaliyetlerini yasakladığı için kabul edilen antiterör kanun tasarısı paketi Kırım Tatarlarını olumsuz anlamda çok etkileyebilir. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4