banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Trump Suriye'de güvenli bölgeden yana

Donald Trump, Suriye'den göçün önlenmesi için bu ülkede "güvenli bölgeler" oluşturulmasını, masrafının da Körfez ülkeleri tarafından ödenmesini istedi.

16 Haziran 2016 Perşembe 00:32
Trump Suriye'de güvenli bölgeden yana
 

ABD'de başkanlığın muhtemel adaylarından Trump: "Orada güvenli bölgeler oluşturmalıyız ve insanlara orada bakmalıyız. Bunu Körfez ülkelerine ödetmeliyiz. Muazzam miktarda paraları var"

WASHINGTON (AA) - ABD'de kasımda yapılacak başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olması beklenen Donald Trump, Suriye'den göçün önlenmesi için bu ülkede "güvenli bölgeler" oluşturulmasını, masrafının da Körfez ülkeleri tarafından ödenmesini istedi.

Milyarder iş adamı Trump, seçim kampanyası çerçevesinde Atlanta'da yaptığı konuşmada, Suriye gibi çatışma bölgelerinden Avrupa'da, Almanya ve Belçika gibi ülkelere yaşanan göçün bu ülkelerde büyük sorunlara yol açtığını savundu.

Bunun ABD'de olmasını istemediğini söyleyen Trump, Suriye içinde "güvenli bölgeler" kurulması gerektiğini belirtti. Trump, "Bu büyük göçü görüyorsunuz. Bunu izlemek korkunç. Benim de herkes gibi büyük bir yüreğim var. Orada güvenli bölgeler oluşturmalıyız ve insanlara orada bakmalıyız." dedi.

Trump, bunun "insanlık için" yapılması gerektiğini belirtti, ayrıca bu noktada anlaşmacı bir anlayışın devreye girmesi gerektiğini dile getirdi.

Trump, "Bunu Körfez ülkelerine ödetmeliyiz. Muazzam miktarda paraları var. Ayrıca, orası onların bölgesi, onlara ödetmemiz gerek." diye konuştu.

Başkanlık yarışındaki rakibi muhtemel Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'a yüklenen Trump, Clinton'ı "ABD'ye kabul edilecek göçmen sayısını yüzde 550 artırmayı, göçmenler için milyar dolarlar harcamayı" planlamakla suçladı.

Donald Trump, ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçiminde yarışmak için yola çıktığından bu yana göçmen ve Müslüman karşıtı söylemleriyle dikkat çekiyor. Müslümanların ABD'ye girişine yasak getirilmesin isteyen Trump, Meksika'dan ülkeye kaçak yolla giren göçmenlerin engellenmesi için de Meksika sınırına duvar örülmesini talep etmiş, bunun masrafını da Meksika hükümetinin ödemesi gerektiğini söylemişti.

(AA) Tuğrul Çam

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4