banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Türkmen şehitleri Erbil'de anıldı

ITC, Erbil kentinde "25 Haziran Türkmen Şehitlerini Anma Günü" dolayısıyla bir etkinlik düzenledi

25 Haziran 2016 Cumartesi 23:51
Türkmen şehitleri Erbil'de anıldı
 

Irak Türkmen Cephesi (ITC), Irak'ın Erbil kentindeki parti il binasında "25 Haziran Türkmen Şehitlerini Anma Günü" dolayısıyla anma etkinliği düzenledi. Irak Türkmen Cephesi Erbil Milletvekili Aydın Maruf etkinlikte konuşma yaptı.

Erbil - Irak Türkmen Cephesi (ITC) Irak'ın Erbil  kentinde "25 Haziran Türkmen Şehitlerini Anma Günü" dolayısıyla bir etkinlik düzenleyerek Türkmen şehitlerini yad etti.

ITC'nin Erbil il binasında düzenlenen etkinlikte konuşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) parlamentosu milletvekili Aydın Maruf, Osmanlı'nın  bölgeden çekilmek zorunda kalmasından sonra aradan geçen 100 yıl boyunca Iraklı Türkmenlerin baskıya ve tehditlere maruz kaldığını ifade etti.

En son terör örgütü DAEŞ'in bölgeye gelmesiyle Türkmenlere yönelik katliamların devam ettiğini belirten Maruf, Telafer kentinden başlayıp Kerkük ve Diyala iline kadar uzanan bölgelerde birçok Türkmen'in baskıya maruz kaldığını söyledi.

Maruf, Irak'taki Türkmenlere yapılan saldırıların amacının belli olduğunu, bu coğrafyada yok edilmek istenildiklerini kaydetti.

Bu zamana kadar Türkmenlerin yok edilmesinde başarılı olunamadığının altını çizen Maruf, şunları kaydetti:

"Başta Irak Türkmen Cephesi olmak üzere diğer siyasi liderlerimizin sayesinde, halkımız kuzeyden güneye kadar ayakta durmayı başarmıştır. Bize yapılan saldırılar, işkence ve zulümler, Türkmenleri yıpratmadı ve yıpratmayacak. Birçok vatandaşımız ülke dışına çıkıp memleketini terk etmek zorunda kaldı ancak bunu çok iyi bilmeleri gerekiyor; içimizdeki Türkmen varlığını asla yok edemezler."

Erbil ve Kerkük kentinin yanı sıra, Telafer ve diğer Türkmen bölgelerinden evlerini terk etmek zorunda kalanların da katıldığı anma etkinliği, verilen iftarla sona erdi.

(AA) İdris Okuducu

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4