banner3

04 Mart 2024 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Kosova'da Türkçe eğitimi 65 yaşında

Kosova'da yaşayan Türkler, ana dillerinde eğitim hakkının 65. yılını kutluyor.

28 Haziran 2016 Salı 19:11
Kosova'da Türkçe eğitimi 65 yaşında
 

 1951 yılında alınan kararla Kosova topraklarında yaşayan Türk azınlık için "gerektiği tüm bölgelerde" Türkçe derslerin görüleceği okullar açılmasına karar verilmesinin üzerinden 65 yıl geçti

Kosova'da Türkçe eğitim bugün Prizren, Priştine, Mamuşa, Vıçıtırın, Gilan ve Dobırçan bölgelerindeki okullarda devam ediyor


Priştine - Kosova'da yaşayan Türkler, ana dillerinde eğitim hakkının 65. yılını kutluyor.

Eski Yugoslavya döneminde, 1951 yılında alınan kararla Kosova topraklarında yaşayan Türk azınlık için "gerektiği tüm bölgelerde" Türkçe derslerin görüleceği okullar açılmasına karar verilmişti.

1951-1952 eğitim-öğretim yılında, Türkçe öğrenim görmek için ilköğretim ve liselere kayıt alınmaya başlanmış ve bu eğitim-öğretim yılında Prizren, Priştine, Gilan, Mitroviça ve İpek şehirlerinde, ayrıca Mamuşa ve Dobırçan köylerinde ilk Türk ilköğretim okulları açılmıştı.

1955-1956 eğitim-öğretim yılına gelindiğinde, sekiz yıllık 12 ilköğretim okulunda Türkçe eğitim için ayrılan 109 sınıfta 3 bin 558 öğrenci ve 134 öğretmen bulunuyordu.

Kosova'da Türkçe eğitim bugün Prizren, Priştine, Mamuşa, Vıçıtırın, Gilan ve Dobırçan bölgelerindeki okullarda devam ediyor.

Kosova'daki Türk nüfusunun büyük çoğunlunun yaşadığı Prizren'de Türkçe eğitim veren 7 ilköğretim okulu ve 4 lisede yaklaşık bin 500 öğrenci ve 110 öğretmen bulunuyor. Ayrıca Prizren Üniversitesindeki 4 Türkçe bölümde, yaklaşık 200 öğrenci eğitimini sürdürüyor.

Priştine'de bugün "tek" ilköğretim okulu var

İlk olarak Priştine'deki Meto Bajraktari, ardından Emin Duraku ve Elena Gjika ilköğretim okullarına tanınan Türkçe eğitim hakkı, 10 yıl sonra liselere kadar genişletilmiş, 1970'li yıllarda ise üniversite düzeyinde de Türkçe eğitim verilmeye başlanmıştı. Bugün ise başkent Priştine'de Türkçe eğitim veren tek ilköğretim okulu Elena Gjika, tek lise ise Sami Frasheri.

Elena Gjika İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Agnesa Rasit Globoder, Kosova'da Türkçe eğitiminin geçmişten günümüze farklı zorluklardan geçtiğini belirterek, daha önce öğrencilere kitap sağlamakta çekilen sıkıntıların Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığının öğrencilere Arnavutça'nın yanında Türkçe kitaplar da dağıtmasıyla bu sorunu aştıklarını aktardı.

Bir diğer önemli sorunun ise öğretmen eksikliği olduğunu söyleyen Globoder, "Ancak şimdi bu sorun da ortadan kalkmış görünüyor. Türkiye'de üniversite eğitimi aldıktan sonra ülkeye dönen öğrenciler ile Prizren Üniversitesi'nin öğretmenlik bölümünden mezun olanlar ihtiyacı karşılıyor." dedi.

Okullarında Türkiye ve Kosova'da eğitim almış kaliteli bir kadronun olduğuna işaret eden Globoder, "Bizim halen devam eden en büyük sorunumuz, okulumuzun Priştine'deki tek Türkçe eğitim veren okul olması nedeniyle bazı öğrencilerimizin günde 3-4 kilometre yürümek zorunda kalması. Bununla ilgili olarak yetkililerden talepte bulunduk ancak henüz çözüm bulunamadı." ifadelerini kullandı.

"Anavatan" Türkiye

"Anavatan" olarak nitelendirdikleri Türkiye'nin, ülkedeki tüm etnik yapılara ayrım gözetmeksizin yardım yaptığını anımsatan Globoder, "Bu kadar büyük bir gücün yanımızda olmasından ve ilişkilerimizin çok iyi olmasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz." diye konuştu.

Globoder, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) destekleriyle bu yıl Elene Gjika İlköğretim Okulu'nun 10 sınıfının restore edileceği ve donatılacağını belirterek, gelecek yıl da TİKA'nın destekleriyle okula Türkçe Kütüphanesi kazandırılacağını vurguladı.

Elena Gjika İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Esin Yilta da eğitmenlerin her zaman büyük uğraşla öğrencilerinin ana dillerinde eğitim almalarını sağladıklarını söyledi.

Türkçe eğitim hakkının verildiği 1951 yılından bugüne kadar, yaşadıkları topraklarda Türkçe eğitimin önemine değinen Yilta, Türkiye'nin de yardımlarıyla daha iyi şartlarda eğitim vererek, öğrencilerin daha başarılı olması için çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

(AA)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4