banner3

21 Nisan 2024 Pazar

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

50 avroluk yeni banknotlar tanıtıldı

Bundesbank Yönetim Kurulu Üyesi Thiele: "Yeni 50 avroluk banknot 4 Nisan’da dolaşıma girecek"

16 Mart 2017 Perşembe 19:36
50 avroluk yeni banknotlar tanıtıldı
 

Frankfurt - Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Yönetim Kurulu Üyesi Carl-Ludwig Thiele, yeni 50 avroluk banknotun 4 Nisan’da dolaşıma gireceğini söyledi. 

Bundesbank, 4 Nisan'da piyasaya sürülecek yeni 50 avroluk banknotu Frankfurt'taki genel merkezinde Bundesbank Yönetim Kurulu Üyesi Thiele’nin katılımıyla düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıttı.

Burada konuşan Thiele, yeni 50 avroluk banknotun yüksek güvenlik özelliğine sahip olduğunu belirtti.

Thile, yeni banknotun güvenlik önlemleri sayesinde kolayca taklit edilemeyeceğine dikkati çekerek, ilk etapta yaklaşık 5,4 milyar adet yeni 50 avroluk banknotun dolaşıma gireceğini aktardı.

2016 sonunda yaklaşık 1 trilyon 126 milyar avro tutarında 20,2 milyar adet avro banknotun dolaşımda olduğunu dile getiren Thiele, bunun içinde 9,2 milyar adet 50 avro bulunduğunu hatırlattı.

Yeni 50 avroluk banknot, ilk olarak 20 avroluk banknotta kullanılan yeni ve yenilikçi "portre penceresi" teknolojisini içeriyor. Banknot ışığa tutulduğunda hologram üzerindeki pencere şeffaf hale geliyor ve mitolojik bir figür olan 'Europe'un portresi, banknotun her iki tarafından da görülebilecek şekilde ortaya çıkıyor

Banknotları güncelleme işlemi, sahtecilikle mücadele çerçevesinde 2002 yılında gündeme gelmişti. Daha önce 5, 10 ve 20 avroluk banknotlar güncellenerek piyasaya sürülmüştü. Banknotlardaki değişimin güvenlik önlemleri çerçevesinde devam etmesi bekleniyor.

(AA) Abdulselam Durdak

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4