banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Rus turistlerin Türkiye sevinci

İkili ilişkilerin bozulmasının ardından uygun fiyatlı tatil bölgesi bulma konusunda zor günler yaşayan Rus halkı, Türkiye'ye yönelik turizm yaptırımlarının kalkmasını sevinçle karşıladı.

01 Temmuz 2016 Cuma 22:14
Rus turistlerin Türkiye sevinci
 

Türkiye ve Rusya arasında yaşanan gerginlik nedeniyle uygun fiyatlı tatil bölgesi bulmakta zorluk yaşayan Ruslar, Türkiye'ye yönelik turizm yaptırımlarının kalkmasından dolayı memnun


Moskova - İkili ilişkilerin bozulmasının ardından uygun fiyatlı tatil bölgesi bulma konusunda zor günler yaşayan Rus halkı, Türkiye'ye yönelik turizm yaptırımlarının kalkmasını sevinçle karşıladı.


Tatillerini genellikle Akdeniz bölgesinde geçirmeyi tercih eden Rus halkı için Türk turizmi uygun fiyat ve imkanlarıyla yeniden bir fırsat olabilecek.

Konuyla ilgili konuşan Rus tatilseverler, Türkiye'ye yaptırımların kalkacağını sevinçle karşıladıklarını belirtti.

Tatilciler için Rus ekonomisinin düşen petrol fiyatları ve yaptırımlarla darbe aldığı bu dönemde en önemli kaygıyı ise alternatif destinasyonlardaki yüksek fiyatlar oluşturuyordu.

Rusya'nın başkenti Moskova'da bir mimarlık firmasında araştırmacı olarak çalışan 30 yaşındaki Lera Çobara, “Türkiye’ye yönelik turizm engelinin kalkması çok iyi bir haber. Seyahat kısıtlamaları tam bir delilikti.” dedi.

Çobara, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin kötü olduğu dönemde dahi Rus arkadaşlarının sosyal medyada İstanbul fotoğrafları paylaştığına işaret ederek, “Bu nedenle sanırım bu kısıtlama daha çok turist gruplarına yönelikti. Ancak yine de artık herhangi bir yasak olmayacak olması harika.” şeklinde konuştu.

Moskova’da yabancı dil eğitimi alan 21 yaşındaki Katya Smernikova da kısıtlamalar nedeniyle birçok arkadaşının bu yaz tatil planlarından vazgeçmek zorunda kaldığını anlattı.

Türkiye’yi ziyaret edebilecek olmanın özellikle genç Rusları çok mutlu edeceğini anlatan Smernikova, “Mesela erkek kardeşim, ‘her şey dahil’ sistemi ve rahat tatil imkanı nedeniyle tatil için Türkiye dışında başka bir ülkeye gitmiyor. Ancak asıl önemlisi, artık eğer denizde yüzmek istiyorsak İspanya gibi ülkelere tonlarca para vermemize gerek kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

St. Petersburg kentinde öğrenci olan 25 yaşındaki Dmitriy Malikov, Ruslar olarak serbest bir şekilde seyahat edilmek istediklerini vurguladı.

Türkiye’de harika tatil yapma imkanları olduğunu belirten Malikov, nerede tatil yapacaklarına dair başkalarının karar almasından hoşnut olmadıklarının altını çizdi.

Ticaretle uğraşan ve yılın bir kısmını İsviçre’de, bir kısmını Rusya’da geçiren 31 yaşındaki Alina İvanova da Türkiye’nin Rus vatandaşları açısından ekonomik olması nedeniyle en çok sevilen tatil yerlerinden biri olduğunu söyledi.

İvanova, halkın, kısıtlamalar nedeniyle Rusya’nın güneyinde tatil yapmak zorunda kaldığına işaret ederek, “Ancak insanlar Rusya’nın tatil yerlerindeki hizmetten ve yüksek fiyatlardan memnun değiller. Ticaretle uğraşan biri olarak, şimdi rekabetin ve dolayısıyla Rusya'daki kalitenin de artacağını söyleyebilirim.” dedi.

(AA) Nikita Shvetsov
Anahtar Kelimeler: Rus Turistler Soçi

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4