banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

11. Asya-Avrupa Zirvesi başladı

Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da başlayan 11. Asya-Avrupa zirvesi (ASEM), önemli toplantılara ev sahipliği yapıyor.

15 Temmuz 2016 Cuma 21:00
11. Asya-Avrupa Zirvesi başladı
 

Avrupa Birliği ve Asya ülkeleri arasında yapılan Avrupa-Asya toplantısı'nın (ASEM) 11.'si, Moğolistan'ın başkenti Ulan Bator'daki Shangri-La Hotel'de başladı. Liderler, Aile fotoğrafı için poz verdi. Moğolistan Cumhurbaşkanı Elbegdorj'un başkanlık ettiği toplantının önde gelen katılımcıları arasında Çin Başbakanı Li Kıçiang, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid, Hindistan Devlet Başkanı Yardımcısı Hamid Ensari, Endonezya Devlet Başkanı Yardımcısı Yusuf Kalla, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc, Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Sorumlusu Federica Mogherini gibi isimler bulunuyor.


Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da başlayan 11. Asya-Avrupa zirvesi (ASEM), önemli toplantılara ev sahipliği yapıyor.

Toplam elli üç ülkeden devlet ve hükümet başkanları ile dışişleri bakanları düzeyinde katılımın olduğu zirve, Moğolistan Devlet Başkanı Tsahiagiin Elbegdorj’ın konuşmasıyla başladı.

"Etkileşimler Yoluyla Gelecek İçin Ortaklık ASEM 20 Yıl" başlığını taşıyan zirvenin açılışında,  Moğolistan Devlet Başkanı Tsakhiagiin Elbegdorj, Asya-Avrupa kıtasının küresel ekonomideki yerine dikkat çeken bir konuşma yaptı.

Elbegdorj, 800 yüzyıl önce de Moğolistan’ın kadim başkenti Karakurum’da Asya ve Avrupa elçilerinin bir araya geldiğine dikkat çektiği konuşmasında ülkeler arasında tarih boyunca serbest ticaret, dinler arası ilişki gibi alanlarda yapılan işbirliğinin önemine dikkat çekti.

İki gün sürecek toplantılarda geçen yirmi yıla ait değerlendirmelerin yanı sıra, iki kıta arasındaki ilişkiler özellikle siyaset, ekonomi ve kültür bağlamlarında ele alınacak. Bunun yanı sıra, zirvenin gündemini Asya ve Avrupa’nın değişik bölgelerinde yaşanan terör hadiseleri oluşturuyor.

Asya ve Avrupa’yı vuran terör saldırıları lanetlendi

Gün boyu devam eden toplantılara Fransa’daki terör saldırısı ve 12 Temmuz’da Birleşmiş Milletler destekli Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin, Filipinler’in Çin aleyhine açtığı davanın sonuçlarına dair verdiği karar damgasını vurdu.

Asya-Avrupa Zirvesi resmi sitesinde yer alan habere göre, bugünkü görüşmelerde Avrupa Konseyi Başkanı, Avrupa Komisyonu Başkanı ve ASEAN Genel Sekreteri başta olmak üzere tüm liderler, Avrupa ve Asya’da son dönemde meydana gelen terör saldırıları bağlamında terörün her türünü lanetlediklerini açıkladı.

Habere göre ayrıca, terörle mücadele işbirliğine dikkat çekilerek, saldırıları gerçekleştirenlerin Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası yasalar çerçevesinde adalet önüne çıkartılmaları gerektiğine vurgu yapıldı.

Liderler, dün akşam saatlerinde Fransa’nın Nice şehrinde meydana gelen saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Liderlerden kınama

Avrupa Konseyi Başkanı Doland Tusk yaptığı açıklamada, Fransa’da insanların özgürlük, eşitlik ve kardeşlik gelişimini kutladıkları bir anda saldırıya uğramalarının trajik bir durum olduğuna değinerek, “Bugün Avrupa ve Asya olarak Fransa halkının ve hükümetinin yanındayız. Bu trajediyi şiddetle kınıyoruz. Şiddet ve nefrete karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

Öte yandan, Japonya Başbakanı Şinzo Abe de masum insanları hedef alan alçak terör saldırısının bağışlanamaz olduğunu söyledi.

İkili görüşmeler yapılıyor

Tüm liderlerin katılımıyla düzenlenen toplantıların yanı sıra, çeşitli ülke liderleri arasında ikili görüşmeler yapıldı. Bu çerçevede Moğolistan Devlet Başkanı Tsahiagiin Elbegdorj aralarında Singapur Başbakanı Lee Hsien Lhoong, Myanmar devlet başkanı Htin Kyaw, Tayland başbakanı Prayut Çan-oça’nın da bulunduğu bölge liderleriyle bir araya geldi. 

Zirvenin öğleden sonraki bölümünde, "Nomadic Naadam" adı verilen Moğolistan geleneksel askeri gösterisi yer aldı. Sipahi birliğinin geçit töreninin ardından güreş, at yarışı ve okçuluk gibi geleneksel kültür gösterileri düzenlendi. Gösterinin ardından Moğolistan Cumhurbaşkanı, zirveye katılan liderler onuruna akşam yemeği verdi.

Zirvenin ilk adımı 20 yıl önce atılmıştı

Singapur Başbakanı Goh Chok Tong tarafından gündeme getirilen ve Fransa tarafından desteklenen Asya-Avrupa zirvesi ilk defa 1996 yılında Bangkok’ta düzenlenmişti.

AB’den 15, ASEAN’dan 10 ülkenin katılımıyla, her iki yılda bir farklı ülkelerde düzenlenen zirveye Japonya, Güney Kore, Yeni Zelanda, Avustralya gibi ülkeler de temsilci gönderiyor.

Bu sene yirminci yılını kutlayan ASEM'in 10'uncusu,  2014 yılında Milan’da düzenlenmişti.

(AA) Adem Şalvarcıoğlu

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4