banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

AB yalan haberle mücadeleyi artırıyor

AB'nin bilhassa internet yoluyla yayılan haberlere karşı daha kararlı olacağı vurgulandı

15 Ocak 2018 Pazartesi 14:08
AB yalan haberle mücadeleyi artırıyor
 

Brüksel - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Dijital Ekonomi ve Toplumdan Sorumlu Üyesi Mariya Gabriel ile Yalan Haberler Üst Düzey Uzman Grubu Başkanı Madeleine de Cock Buning, Brüksel'de ortak basın toplantısı düzenledi. Yapılan konuşmalarda AB'nin yalan haberle mücadelede kararlılığı vurgulandı.

Bilindiği gibi daha önce AB yalan haber ve internet ortamındaki yanlış bilgilerle mücadele için üst düzey uzman grubu kurma kararı alınmıştı. Bu konuyla ilgili olarak 
AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, akademisyenler, sivil toplum örgütleri ve basın yayın organlarının temsilcilerinden oluşacak uzman grubunun yalan haber ve yanlış bilgilendirmeye ilişkin araştırma yürüteceği ve kamuoyu görüşüne başvuracağı bildirilmişti.

Araştırma sonucunun AB'nin yalan haberle mücadeleye ilişkin strateji oluşturmasına katkı sağlayacağı kaydedildi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, "Bilgi akışı ve yanlış bilgilendirmenin olağanüstü boyutlara ulaştığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu nedenle vatandaşlarımıza yalan haberleri tespit edebilmelerini sağlayacak, internet ortamında güveni artıracak ve edindikleri bilgileri kullanmalarına yardımcı olacak araçlar sağlamayız." ifadesini kullandı.

Avrupa Parlamentosu, temmuz ayında AB Komisyonunun yalan haberlere ilişkin mevcut durum hakkında çalışma yapmasını talep eden bir tasarıya imza atmıştı.

Tasarıda konuya ilişkin hukuki altyapının araştırılması ve yalan haberin yayılmasının engellenmesi için yasal düzenlemelerin belirlenmesi istenmişti.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4