banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

ABD'den Peşmerge'ye "DAEŞ'le mücadele yardımı"

IKBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, Irak'ın Erbil kentindeki ofisinde açıklamalarda bulundu.

13 Temmuz 2016 Çarşamba 21:55
ABD'den Peşmerge'ye
 

IKBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Yaver: "Musul'u kurtarma operasyonuna katılacak Peşmerge güçlerinin maaşları bu aydan sonra ABD'den gönderilecek bütçeden ödenecek"

"ABD tarafından ilk etapta maaşların ve diğer savaş masraflarının ödenmesi için 415 milyon dolarlık bir bütçe gönderilecek. Güçlerimiz, Musul ovasını üç koldan kontrol altına almış durumda. Peşmerge'nin o bölgelerde yaklaşık 40 ila 50 bin gücü var. Peşmerge (Musul) kent merkezinde kalmayacak"


Erbil - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, Musul'u terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonuna katılacak Peşmerge güçlerinin maaşlarının ABD'nin göndereceği bütçeden karşılanacağını, operasyonun ardından da Peşmerge'nin Musul kent merkezinde kalmayacağını açıkladı. 

Yaver, ABD ile IKBY arasında imzalanan askeri protokol, Musul operasyonuna Peşmerge'nin katılımı ve DAEŞ sonrasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bağdat ile Erbil arasındaki bütçe sorunu ve bölgenin tek gelir kaynağı olan petrol fiyatlarındaki ciddi düşüşten dolayı IKBY'nin uzun süredir ekonomik kriz yaşadığını belirten Yaver, Peşmerge güçlerinin maaşlarının ödenmesi ve savaş masraflarının karşılanmasında zorluk çektiklerini ifade etti.

Bu durumun telafisi için ABD'den yardım talebinde bulunduklarını aktaran Yaver, dün Erbil'de imzalanan askeri protokolün daha çok Peşmerge güçlerine mali ve lojistik destek sağlamayı içerdiğini söyledi. 

Yaver, protokol uyarınca ABD'den gelecek destek konusunda şu bilgileri verdi:

"Musul'u kurtarma operasyonuna katılacak Peşmerge güçlerinin maaşları bu aydan sonra ABD'den gönderilecek bütçeden ödenecek. ABD tarafından ilk etapta maaşların ve diğer savaş masraflarının ödenmesi için 415 milyon dolarlık bir bütçe gönderilecek. Bu sistem üzerinden Peşmerge maaşlarının ödenmesine devam edilecek." 

Yaver, DAEŞ ile mücadele sona erene kadar ABD'nin yardıma devam edeceğini aktardı.

Operasyona 50 bin Peşmerge katılacak 

Musul kent merkezine düzenlenecek operasyon hakkında da bilgi veren Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri, harekata yaklaşık 50 bin kişilik güçle katılacaklarını belirterek şöyle konuştu:

"Güçlerimiz, Musul ovasını üç koldan kontrol altına almış durumda. Peşmerge'nin o bölgelerde yaklaşık 40 ila 50 bine yakın gücü var. Kent merkezinin nasıl geri alınacağına dair henüz bir plan ortada yok, ancak güçlerimiz konuşlandıkları bölgelerden müdahalede bulunacak. Yani batı, kuzey ve doğu yakasından kentin merkezine girecekler. Orada ne kadar ilerleyeceğimize ise Irak merkezi hükümetiyle yapılacak toplantı ve görüşmelerden sonra karar verilecek." 

"Peşmerge kent merkezinde kalmayacak"

Yaver, Peşmerge güçlerinin Musul kent merkezine girmesinden yana olmadıklarını vurgularken, "Bizim tercihimiz, operasyona katılıp kent merkezinin girişine kadar ilerlemektir. Ancak, sürecin gerekliliğinden dolayı Irak merkezi hükümetine bağlı güvenlik güçleriyle kent merkezine girsek dahi DAEŞ'ten kurtarıldıktan sonra alınan yerleri oradaki polis ve asayiş güçlerine teslim edip eski noktalarımıza döneceğiz. Peşmerge (Musul) kent merkezinde kalmayacaktır." ifadelerini kullandı.

İstihbarat raporlarına göre DAEŞ'in saldırı taktiğini değiştirmeye başladığını dile getiren Yaver, "Militanlar gizlenmek için yeraltı örgütlenmesine gidiyor. Cephe savaşından partizan mücadelesine doğru bir kayma var. Musul'un kent merkezinde cephe savaşı olmayacağı için bombalı araçlar veya intihar saldırılarıyla yoğun eylem yapılacak. Taktiklerinin değiştiğinin en iyi kanıtı Bağdat'ta art arda meydana gelen patlamalardır." diye konuştu.

Terör örgütü DAEŞ, Haziran 2014'ten bu yana Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u elinde tutuyor. Musul'u kurtarma operasyonuna Irak ordusu ve Peşmerge birliklerinin yanı sıra Haşdi Vatani (gönüllü Sünni güçler) unsurları ve Haşdi Şabi'ye bağlı aşiret güçlerinin katılması bekleniyor. Uluslararası koalisyon güçlerinin de operasyona havadan destek vermesi öngörülüyor.

ABD ile IKBY arasında Musul'un DAEŞ'ten kurtarılmasına ilişkin daha kapsamlı iş birliğini öngören askeri protokol iki ülkenin yetkilileri tarafından dün Erbil'de imzalanmıştı.

(AA) İdris Okuducu

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4