banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

AfD PEGİDA hareketiyle yakın bağlantılı

Funke: ''PEGIDA hareketi ve AfD partisi ile bağlantılı olarak güçlenen, gerçekten sorunlu, günlük hayata sirayet eden ırkçılık var, şiddet de var. Bu, AfD'nin stratejisi değil ancak bunu onaylıyorlar.''

29 Eylül 2017 Cuma 15:41
AfD PEGİDA hareketiyle yakın bağlantılı
 
Berlin Hür Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Funke: 
- "AfD'nin PEGIDA hareketiyle çok yakın bağlantıları var. Fiilen birbirine çok benziyorlar. AfD'liler onlarla iş birliği yapmadıklarını söylüyor ama çoktan iş birliği içindeler"
- "PEGIDA hareketi ve AfD partisi ile bağlantılı olarak güçlenen, gerçekten sorunlu, günlük hayata sirayet eden ırkçılık var, şiddet de var. Bu, AfD'nin stratejisi değil ancak bunu onaylıyorlar. Bundan dolayı onlar da bu ırkçı şiddetten sorumlular"


Berlin - Almanya'daki Berlin Hür Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesi Öğretim Üyesi ve aşırı sağ uzmanı Prof. Dr. Hajo Funke, genel seçimde ciddi oranda oy alarak ilk defa Federal Meclise (Bundestag) girmeyi başaran aşırı sağcı popülist "Almanya için Alternatif" (AfD) partisinin, İslam ve göçmen karşıtı "Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) hareketiyle çok yakın bağlantıları olduğunu söyledi.

Aşırı sağcı AfD'nin yükselişini yorumlayan Funke, seçimlerden 2 hafta önce oylarını artırma eğiliminde olan partinin yüzde 10-11 oranında oy almasını beklediğini ancak tepki oyları sonucu bu oranın yüzde 12,6'ya ulaştığını belirtti.

Funke, AfD seçmeninin yüzde 60'ının diğer partilere duydukları tepki ve hayal kırıklığı, yüzde 40'ının ise partinin aşırı sağcı hatta kısmen ırkçı söylemleri nedeniyle tercihte bulunduğunu anlattı. 

"AfD'nin PEGIDA ile çok yakın bağlantıları var"

Funke, AfD'nin üst yönetim kadrosunda aşırı sağcı söylemlere sahip isimlerin bulunduğuna dikkati çekti.

AfD'nin Saksonya-Anhalt gibi bazı eyaletlerde PEGIDA ile çalıştığına işaret eden Funke, "Partinin, PEGIDA hareketiyle çok yakın bağlantıları var. Fiilen birbirlerine çok benziyorlar. AfD'liler onlarla iş birliği yapmadıklarını söylüyor ama çoktan iş birliği içindeler." değerlendirmesinde bulundu.

Funke, AfD'nin meclise girmesinin ülke demokrasisi için tehdit oluşturmadığını savunarak, meclise giren yeni vekillerin yüzde 87'sinin demokratik düşüncede olduğunu söyledi.

Meclisteki diğer partilerin kendilerini AfD'den ayrıştırması gerektiğini vurgulayan Funke, "Milletvekilleri, AfD ile ilgileri olmadığını söylüyorlar ve öyle de söylemeleri lazım. Aralarında herhangi bir iş birliği olmayacak. Hele koalisyon hiç kurulmayacak. Bundan eminim." dedi.

Funke, diğer partilerin, Türklere ve Müslümanlara karşı ırkçılık yapan AfD ile kararlılıkla mücadele etmeleri gerektiğini anladıklarını belirterek, "Eyalet parlamentoları bunu kısmen yapmadı. Federal Meclisin burada farklı bir sorumluluğu var. Uluslararası düzeyde de takip ediliyorlar. Bu mücadeleyi yapacaklar." şeklinde konuştu.

Müslümanlar, Türkler ve yabancıların seçimin ardından duyduğu endişenin sorulması üzerine Funke, "Elbette haklılar. PEGIDA hareketi ve AfD partisi ile bağlantılı olarak güçlenen, gerçekten sorunlu, günlük hayata sirayet eden ırkçılık var, şiddet de var. Bu, AfD'nin stratejisi değil ancak bunu onaylıyorlar. Bundan dolayı onlar da bu ırkçı şiddetten sorumlular." dedi.

İslam ve göçmen karşıtı  PEGIDA hareketi, 2014'te Almanya'nın Dresden kentinde ortaya çıkmış, arkasına binlerce kişiyi toplamış ve bir dönem Almanya'nın gündemine oturmuştu. Bu hareket ülke içinde ve Almanya dışında başka yabancı düşmanı gruplara da ilham kaynağı olmuş ve PEGIDA hareketini taklit eden oluşumlar ortaya çıkmıştı.

(AA) Erbil Başay

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4