banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Alman bakanlar, Türk kökenli milletvekilleriyle bir araya geldi

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ve Uyum, Göç ve Mültecilerden sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, başkent Berlin'de eyalet ve belediye meclislerinde yer alan Türk kökenli milletvekilleriyle bir araya geldiler

30 Mart 2017 Perşembe 15:33
Alman bakanlar, Türk kökenli milletvekilleriyle bir araya geldi
 

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel: "Bu ülke, başka ülkelerden, özellikle Türkiye’den gelen insanlar olmasaydı, bu kadar güçlü ve kuvvetli olmazdı"

 Berlin – Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Almanya'nın başka ülkelerden, özellikle Türkiye'den gelen insanlar olmadan bu kadar güçlü olmayacağını söyledi.

Gabriel, Dışişleri Bakanlığında düzenlenen toplantıda eyalet ve belediye meclislerinde yer alan 40 Türk kökenli milletvekilleriyle bir araya geldi.

Toplantıya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ile Uyum, Göç ve Mültecilerden sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz da katıldı.

Bakan Gabriel, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Türk kökenli milletvekillerin köprü kurucu olarak görüldüğünü belirtti.

Bu milletvekillerin geçmişte Türkiye'den gelen insanların topluma entegrasyonu konusunda yardımcı olduklarını ifade eden Gabriel, yaklaşık 10 gün önce de Türk kökenli işverenlerle bir araya geldiğine işaret ederek kritik dönemde Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya geldiklerini söyledi.

Türk kökenlilerin, bu ülkenin bir parçası olduğunu vurgulayan Gabriel, "Bu ülke, başka ülkelerden, özellikle Türkiye’den gelen insanlar olmadan bu kadar güçlü ve kuvvetli olmazdı." dedi.

Bu insanların Almanya'nın inşasına yardım ettiklerine dikkati çeken Gabriel, son yıllarda ülkede paralel toplumun oluşmaması, entegrasyon ve birlikteliğin artması konularında birçok şeyin yapıldığını kaydetti.

Gabriel ayrıca Türk toplumunda, son 20-30 yılda elde edilen başarıların kaybolması ve Almanya'da Türk ve Müslüman karşıtı ön yargıların ortaya çıkması endişesinin bulunduğunu bildirdi.

Bakan Gabriel, Türkiye’deki ihtilafların Almanya’ya taşınmaması gerektiğini de vurguladı.

İçişleri Bakanı Maiziere de entegrasyon alanındaki başarıların güncel tartışmalardan dolayı kaybolmayacağını ancak bu başarıların tehdit edildiğini savundu.

Almanya'da 1,4 milyonun üzerinde Türk vatandaşının bulunduğuna, bunların yüzde 90'ının 8 yıldan fazla bu ülkede yaşadığına işaret eden Maiziere, bu insanların burada vergi ödediğini, istihdam yarattığını ve çalıştıklarını kaydetti.

Başbakan Angela Merkel’in Almanya'da yaşayan Türklerden sadakat talep ettiğini anımsatan Maiziere, bu kelimenin doğru bir kavram olup olmadığını, bunun beklenip beklenilmeyeceğini, birlikteliği sağlayıp sağlamayacağını ve sadakatin unsurlarının neler olacağını toplantıda milletvekillerine sorarak görüşlerini alacağını ifade etti.

Devlet Bakanı Özoğuz da Almanya'da birlikteliğin tüm görüş ayrılıklarına rağmen tehdit edilmemesi gerektiğini belirtti.

(AA) Erbil Başay

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4