banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Almanya'da müslümanlar endişeli

Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) Başkanı Mazyek ve Almanya İslam Konseyi (IR) Başkanı Burhan Kesici, ülkede yapılan genel seçimin ardından AfD'nin meclise girmesinin ülkedeki Müslümanları nasıl etkileneceğine ilişkin değerlendirmede bulundu.

29 Eylül 2017 Cuma 16:12
Almanya'da müslümanlar endişeli
 


Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Mazyek: 
"(AfD'nin yükselişine ilişkin) Bu gelişme daha önceden belliydi. En az 1-2 yıldan beri aşırılara ve aşırı sağcılara yarayan söylemleri görüyoruz. Sürekli sığınmacı, İslam, Türkiye konuları. Bu sonuçta radikallere yarıyor"
"AfD ülkedeki havayı değiştirdi ve şimdi zehirlemekte"
"Elbette bir parça korkuyoruz. Almanya'da zaten yüksek olan Müslümanlara yönelik saldırıların, camilere karşı saldırıların artmasından endişe ediyoruz"

Almanya İslam Konseyi Başkanı Kesici: 
"Yıllardan beri Almanya’nın sağa kaydığını söylemekteyiz. Bu seçimde de bunu iyi şekilde görmüş olduk. Bu bize korku veriyor çünkü bundan sonra bu Hristiyan Demokrat Partisi olsun, Hür Demokrat Partisi olsun, Sosyal demokratlar olsun büyük ihtimalle hem Müslümanlara hem yabancılara karşı biraz daha sert şekilde siyaset yapacağının göstergesi"
"Eski Alman siyasetçiler yok. Şu an günü nasıl kurtarırız, seçmenleri nasıl tarafımıza alırız şeklinde çaba var. Kendi siyasetini, kendi görüşlerini adamakıllı şekilde anlatacaklarına bunlar, popülist yaklaşımla oy kazanmaya çalışıyorlar. Bu da hoş değil"

 
Berlin - Almanya’da yaşayan Müslümanlar, hafta sonu yapılan seçimde aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin oy oranını artırarak meclise girmesinden endişe duyuyor. 

Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) Başkanı Aiman Mazyek ve Almanya İslam Konseyi (IR) Başkanı Burhan Kesici, AfD'nin meclise girmesinin ülkedeki Müslümanları nasıl etkileneceğine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu. 

Mazyek, Almanya’da sığınmacı, İslam ve Türkiye konularının sürekli tartışılmasının aşırı sağcılara yaradığına dikkati çekerek, AfD'nin seçim başarısının entegrasyon, birlikte yaşama ve toplumdaki genel hava açısından Müslümanlar için büyük darbe olduğunu söyledi.

Aşırı sağın yükselmekte olduğuna ilişkin uzun zamandan beri uyarılarda bulunduklarını anımsatan Mazyek, "Bu gelişme daha önceden belliydi. En az 1-2 yıldan beri aşırılara ve aşırı sağcılara yarayan söylemleri görüyoruz. Sürekli sığınmacı, İslam, Türkiye konuları. Bu sonuçta radikallere yarıyor." dedi.

Seçim kampanyalarında emeklilik, istihdam, ülkenin nasıl daha modern duruma getirileceği, sosyal ve geleceğe ilişkin diğer konuların neredeyse hiç konuşulmadığına işaret eden Mazyek, böylelikle AfD'nin güçlendirildiğini kaydetti.

"AfD havayı zehirlemekte"

Diğer partilerin bundan sonra AfD ile mücadeleyi ciddiye almalarını ümit ettiğini belirten Mazyek, "Bu parti, özgürlükçü demokrasiyi yok etmek ve başka bir cumhuriyet istiyor. (AfD Genel Başkan Yardımcısı Alexander) Gauland, 'Biz halkımızı, ülkemizi geri alacağız' ifadesini kullanıyorsa bunu demek istiyor. Bunu açık ifade etmek lazım. AfD havayı değiştirdi ve şimdi zehirlemekte." şeklinde konuştu.

Mazyek, AfD'nin insanları aşağılayan görüntüsünü kamuyonu göstermek gerektiğini söyledi.

İnternette Müslümanlara karşı söylemlerin yer aldığını, Almanya'da doğup büyüyen ve vergisini veren Müslümanlara ülkeye ait değillermiş gibi davranıldığını dile getiren Mazyek, “Elbette bir parça korkuyoruz. Almanya'da zaten yüksek olan Müslümanlara yönelik saldırıların, camilere karşı saldırıların artmasından endişe ediyoruz." ifadesini kullandı.

"Uyarılar ciddiye alınmıyor"

Mazyek, siyasi partilerden aşırı sağ ideolojiyle mücadele etmelerini beklediklerini vurguladı.

Almanya'daki Yahudi toplumunun bir temsilcisinin geçmişte "Bugün Müslümanlara karşı yapılıyor, yarın Yahudilere karşı olabilir" ifadesini kullandığını hatırlatan Mayzek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sesler duyulmuyor. Bu uyarılar ciddiye alınmıyor. Bu, özellikle Hristiyan Demokrat Birlik Partisine  yönelik açık bir mesaj. Kim aşırı sağcıları kopyalamaya çalışırsa sonunda büyük mağlubiyet alır. Mağlubiyet, seçmen kopyayı değil, orijinalini seçer anlamındadır."

Mazyek, bundan dolayı partilere kopyalama politikasını değil, farklı bir siyaset yapmalarını tavsiye ettiğini sözlerine ekledi.

"Korku duyuyoruz"

Almanya İslam Konseyi Başkanı Kesici de seçim sonucunu "Almanya için felaket" olarak niteledi. 

Seçimde Hristiyan demokratların ve sosyal demokratların kaybettiğine, aşırı sağcı partinin oylarını artırarak üçüncü parti haline geldiğine işaret eden Kesici, şöyle konuştu:

“Bu da bize korku veriyor. Yıllardan beri Almanya’nın sağa kaydığını söylemekteyiz. Bu seçimde de bunu iyi şekilde görmüş olduk. Bu bize korku veriyor çünkü bundan sonra bu Hristiyan Demokrat Partisi olsun, Hür Demokrat Partisi olsun, Sosyal demokratlar olsun büyük ihtimalle hem Müslümanlara hem yabancılara karşı biraz daha sert şekilde siyaset yapılacağının göstergesi." 

Uzun zamandır Müslümanlara karşı söylemlerin açık şekilde ifade edildiğini anımsatan Kesici, “Ancak o zamanlar AfD güçlü değildi, kimse de AfD’yi seçeceğini söylemiyordu." değerlendirmesinde bulundu.

"Siyasetçiler popülist yaklaşımla oy almaya çalışıyor"

Almanya’da son zamanda siyasetçilerin kalite açısından zayıfladığını belirten Kesici, “Eski Alman siyasetçiler yok. Şu an günü nasıl kurtarırız, seçmenleri nasıl tarafımıza alırız şeklinde çaba var. Kendi siyasetini, kendi görüşlerini adamakıllı şekilde anlatacaklarına bunlar, popülist yaklaşımla oy kazanmaya çalışıyorlar. Bu da hoş bir olay değil.” dedi.

Kesici, siyasi partiler arasındaki söylemlerde de farkın bulunmadığını ve tüm partilerin sağa kaydığını kaydetti.

AfD'nin güçlenmesine karşı hükümetin Müslümanlara yönelik haksız eleştirilere karşı çıkarak "Bu böyle değil" demesini beklediklerini söyleyen Kesici, "Kalkıp da Müslümanları eleştireceğine, bunların son yıllarda Almanya için neler yaptığını, entegrasyon için neler başardığını göstererek 'Biz Müslümanların arkasındayız.' demelerini bekliyorum." ifadelerini kullandı.

(AA) Erbil Başay

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4