banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Anayasayı Koruma Örgütünden NSU itirafı

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Freier, NSU cinayetlerinin soruşturmasında hatalar yapıldığını kabul etti

23 Haziran 2016 Perşembe 13:52
Anayasayı Koruma Örgütünden NSU itirafı
 

Berlin - Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Burkhardt Freier Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü cinayetlerinin soruşturulmasında hatalar yapıldığını söyledi.

Kuzey Ren Vestflaya Eyalet Meclisi'ndeki NSU Araştırma Komisyonu'nda açıklama yapan Freier, NSU'nun 2006'da Dortmund’da işlediği cinayetin aşırı sağcılar tarafından gerçekleştirildiğinin farkına varılamadığını söyledi.

Söz konusu dönemde aşırı sağcı çevrede şiddet kullanarak "ırk savaşı" yapmak isteyen bir ideolojinin bulunduğunun bilindiğine işaret eden Freier, ancak bunun NSU'nun işlediği cinayetlerle ilişkilendirilemediğini belirtti.

Bunu "vahim bir hata" olarak niteleyen Freier, Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın bugün bu olaylardan sonuçlar çıkardığını vurguladı.

Öte yandan Almanya'da ARD televizyon kanalının haberinde, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın, muhbir olarak görevlendirdiği "Corelli" kod adlı kişinin 2007 ile 2011 yılları arasında kullandığı cep telefonunun ve buna ait olan sim kartlarının incelenmediği öne sürüldü.

Haberde, NSU ile ilişkisi olmadığı iddia edilen Corelli'nin söz konusu cep telefonlarının incelenmesi durumunda NSU terör üyeleriyle temasta olup olmadığının ortaya çıkabileceği belirtildi.

Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın aşırı sağcı çevrede en önemli muhbirlerinden olan "Corelli" 2012 yılında deşifre olmuş, 2014'te de 38 yaşında şeker hastalığından dolayı öldüğü öne sürülmüştü.

"Corelli" hayatını kaybettikten sonra kendisine ait cep telefonu ve 5 sim kartı Anayasayı Koruma Teşkilatı'nda ortaya çıkmıştı.

NSU terör örgütü Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk, 10 kişiyi öldürmek, banka soygunları yapmak ve bombalı saldırıları gerçekleştirmekle suçlanıyor.

(AA) Erbil Başay

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4