banner3

28 Şubat 2021 Pazar

FC Köln’ün Cami siluetli forması satışa sunuldu

Berlin TÜ'de mescit krizi sürüyor

Berlin Teknik Üniversitesinde yaklaşık 50 yıldır kullanılan mescidin 14 Mart itibarıyla kapatılması ve spor salonunda cuma namazı kılınmasına izin verilmemesinin ardından öğrenciler cuma namazını üniversitenin bahçesinde kılmaya devam ediyor.

22 Nisan 2016 Cuma 17:25
Berlin TÜ'de mescit krizi sürüyor
 

Berlin Teknik Üniversitesindeki 4 Müslüman dernekten biri olan Suriyeli Öğrenciler Derneğinin Sözcüsü Dawud Ansari, Müslümanlar öğrencilere ve çalışanlara vakit namazlarını fark edilebilir şekilde üniversitede kılmaları çağrısında bulundu.


Berlin
 Teknik Üniversitesindeki 4 Müslüman dernekten biri olan Suriyeli Öğrenciler Derneğinin Sözcüsü Dawud Ansari, Müslümanlar öğrencilere ve çalışanlara vakit namazlarını fark edilebilir şekilde üniversitede kılmaları çağrısında bulundu.


Ansari, yaptığı açıklamada, yaklaşık 50 yıldır kullanılan mescidin 14 Mart itibarıyla kapatılması ve spor salonunda cuma namazı kılınmasına izin verilmemesi sorunun devam ettiğini söyledi.


Berlin Teknik Üniversitesindeki öğrencilerin ve çalışanların burada namaz kılma hakkına sahip olduğunu vurgulayan Ansari, "Rektör, üniversitede Müslümanların olmadığını, kimsenin namaz kılmadığını ve hiçbir sorunun olmadığını iddia ediyor. Bu böyle değil. Bu sebepten dolayı kendinizi gösterin, fark edilir bir şekilde üniversitede namaz kılın. Gizli bir şekilde namaz kılmayın. Burada bir sorun olduğunu ve namaz kılan Müslümanların varlığını gösterin." dedi.


Öğrencilerden merdiven aralarında veya gizlenerek namaz kılmamalarını isteyen Ansari, namaz kılarken de geçiş yollarını ve kapı önlerini kapatmamaya dikkat etmelerini istedi.


Öte yandan son haftalarda olduğu gibi öğrenciler bugün de cuma namazını Berlin Teknik Üniversitesinin bahçesinde kıldı. 


Yeminli Öğrenciler Derneğinden Hashem Al-Kuhlani de bugün cuma namazı öncesinde seccadelerin dağıtıldığına işaret ederek, "Bu seccadeleri durumuzu duyan Berlin'deki çeşitli Müslüman derneklerde faaliyet gösteren kadınlar gönderdi. Bize destek oldular. Çok sevindik. Teşekkür ederiz" ifadesini kullandı.


Üniversite yönetimi, 14 Mart'tan itibaren mescidin kapatılacağını ve spor salonunda cuma namazı kılınmasına izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

Rektörlük, üniversitenin kamu kurumu olarak tarafsız kalması gerektiğini öne sürmüştü.


Bunun üzerine üniversitedeki 4 Müslüman derneğinin temsilcileri, bir hafta içinde mescidin kapatılmaması için yaklaşık 600 imza toplayarak yönetime sunmuş fakat karar geri alınmamıştı. Öğrenciler 14 Mart'tan sonra cuma namazlarını bahçede, vakit namazlarını da üniversitenin çeşitli alanlarında kılıyor.

Almanya'da son dönemde Essen, Dortmund, Darmstadt ve Berlin'deki diğer üniversitelerde de bazı mescitler kapatıldı.

(AA) Berlin

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4