banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Çelebi: Türkeş’in kafasındaki başkanlık sistemi bu değildi

ATİB Kurucu Başkanı ve UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi Osnabrück’te konuştu

09 Ocak 2017 Pazartesi 17:25
Çelebi: Türkeş’in kafasındaki başkanlık sistemi bu değildi
 

OSNABRÜCK (Adnan Öztürk - Öztürk)

 

Osnabrück ATIB derneği salonunda konuşan Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) kurucu genel başkanı Musa Serdar Çelebi, mecliste şuan görüşülen başkanlık sistemiyle merhum Alparslan Türkeş’in kendilerine anlattığı sistem arasında benzerlik olmadığını söyledi.

 

Milli Meclis – Milli Devlet – Dar Seçim Bölgesi düşünürdü

 

Konuşmasına, Avrupa ve Almanya’daki gelişmeleri değerlendirerek başlayan Çelebi, “Aradan 40 yıl geçti, fakat o gün bize anlatılan başkanlık modelini size 2 saat detaylarıyla anlatabilirim. Fakat o kadar zamanımız yok. Bir kere 12 Eylül 1980 öncesini hatırlayanlar bilir, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir de Senato vardı. Bu senatoyu batılıların uydurduğu bir kurum olarak görürdü merhum Alparslan Türkeş.  Türkeş, “Milli devlet modeli içinde Milli Devlet öngörüyordu. Tek meclis tek başkan olacak” demişti.  Yani senato kaldırılacak, meclis Milli Meclis olacaktı. Milli takım nasıl hepimizin takımı ise, mecliste bütün milletin meclisi olacaktı. Takip edilecek yol şuydu:  Partiler kanunu ve seçim sistemi değişecek, dar bölge sistemi inşa edilecekti. Bu sisteme göre milletvekili adaylarını ya halk ön seçim ile belirleyecek yada parti meclisi seçecekti. Dolayısıyla bugün öngörülen 600 milletvekili için 600 ayrı seçim bölgesi oluşturulacaktı. Seçim bölgelerinden kaç aday çıkarsa çıksın, en fazla oyu alan kişi vekil olacaktı. Parti başkanları veya kurmaylar, “ Şunlar şunlar buradan milletvekili olsun” deseler bile, sisteme göre  kıymeti olmayacak. Çünkü, çevresinde sevilip sayılmayan birini aday yaptıkları takdirde seçilemeyeceği düşünülecek. Millet o dar bölgede bir kişiye oy verecek. Gözünün önünde, namuslu, çalışkan, kendine faydalı kişiyi tercih edecek. Şuandaki getirilmek istenen sistemde maalesef böyle bir kural yok” dedi.

 

Millet Tayyip beye güveniyor

 

Meclise sunulan yasanın en çok dikkat çeken maddelerinden birisinin iktidar partisine çok yetki verilmesi diyen Musa Serdar Çelebi, “Devlet başkanı tek seçici oluyor. Milletvekilleri arasından birini bakan yaparsa, vekilliği düşecek. Yani yasamadan bağımsız bir yürütme.  Yargı’nın ise; sisteme göre yüzde 50’sini meclis, diğer yüzde 50’sini cumhurbaşkanı seçecek. Yani ne oluyor, bunun tamamını bir kişi  seçmiş oluyor. İşte itirazlar burada başlıyor. Peki millet bunu görmüyor mu? Görüyor. Ama millet Tayyip beye güveniyor” diyerek değerlendirme yaptı.

 

Tek adamlığı giden yolun açılması olarak görülüyor

 

Dinleyiciler arasında birinin, “Recep Tayyip Erdoğan ölümsüz mü?” sorusu üzerine Çelebi şu cevabı verdi, “Zaten sorunda orada başlıyor. Millet ona güveniyor. O hayatta olduğu sürece bunu istismar etmeyeceğine, onun tarafından bir kötülük fiilen gelmeyeceğine inanıyor.

 

Arkadaşlarımızın büyük bir çoğunluğu, hemen hemen tamamı başkanlık sistemine yıllardır inanmış insanlardır. Ama böyle mühim bir konunun aceleye getirilip, gerekli düzenlemeler yapılmadan yasalaşması beraberinde soru işaretlerini de getiriyor. Ömer Dinçer bey bir açıklama yaptı, onu iyi okumak lazım. Ömer Dinçer, Tayyip beyin İstanbul belediye başkanlığı döneminden beri yanında ve devleti çok iyi tanıyan birisi.  Ömer Dinçer, Tayyip beye, “Ya sizden sonra ne olacak, bu tek adamlığa giden yolu açıyor. Sizden sonrasını düşünmek zorundayız” diyor. Şuan yasa mecliste,  geçer mi geçmez mi bilmiyorum, normal olarak geçeceğini hesaplıyorlar. İnşallah sağduyu hakim olur” temennisinde bulunarak konuşmasını noktaladı. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4