banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

DİTİB İslam Din Dersi Danışma Kurulu'ndaki üyeliğini askıya aldı

DİTİB Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İslam Din Dersi Danışma Kurulu'ndaki üyeliğini iddialar açıklığa kavuşana kadar askıya aldı

07 Şubat 2017 Salı 15:16
DİTİB İslam Din Dersi Danışma Kurulu'ndaki üyeliğini askıya aldı
 

İntertürk - Köln

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği - DİTİB Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İslam Din Dersi Danışma Kurulu üyeliğini hakkındaki iddialar açıklığa kavuşana kadar askıya aldı. Konu hakkında DİTİB tarafından yapılan açıklamada 'Danışma Kurulu’nun başarılı çalışabilmesi güncel ve siyasi tartışmalardan bağımsız ve etkilenmeksizin rahat bir şekilde faaliyetlerinin devam edebilmesini gerektirmektedir' denirken şu görüşlere yer verildi:

''En büyük İslami dini cemaat olarak DİTİB İslam Din Dersi için bu süreç içerisinde önemli ve değerli katkıda bulunmuştur ve DİTİB Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde İslam Din Dersi’nin başarılı bir şekilde devamının temin edilmesini çok önemsemektedir.

''Ancak DİTİB hakkında haddi aşan tartışmalar, İslam Din Dersi Danışma Kurulu’na karşı güvenin zedelenmesine sebebiyet vermektedir. Bu sebeple DİTİB KRV Eyaleti’ndeki İslam Din Dersi Danışma Kurulu’ndaki üyeliğini bazı iddiaların açıklığa kavuşturulacağı kısa bir süre için askıya alma kararı almıştır. DİTİB KRM’deki diğer İslami dini cemaatlerce şimdiye kadar yürütülen Danışma Kurulu çalışmalarının aynı prensipler doğrultusunda yürütülmesinin önemli olduğunu düşünmektedir. Danışma kurulu çalışmalarının temelini bakanlık, Danışma Kurulu ve kamuoyu arasındaki karşılıklı güven oluşturur. Bu nedenle DİTİB, Danışma Kurulu’nun ve dolayısıyla Almanya’daki tüm Müslümanların zarar görmemesi açısından kısa bir süre için kurul toplantılarına katılmayacaktır ve iddiaların açıklığa kavuşturulmasından sonra Danışma Kurulu üyeliği çalışmalarına tekrar devam edecektir. Bu adım işbirliği ve güncel tartışmaların objektif bir temele oturtma çabasına yönelik bir gayrettir.

''Bütün bu tartışmalar 900 üzerindeki DİTİB camisine ve yüzbinlerce cami cemaatine genel bir şüpheyle bakılmasına asla sebebiyet vermemelidir. Bu aynı zamanda yeni yapılacak camilerden İslam Din Dersi’ne kadar Almanya’daki bütün Müslümanlar için gerekli çalışmaları ve gelişmeleri engellememelidir. DİTİB şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da dini ve toplumsal alanda sorumluluklarını yerine getirecektir. Müslümanların Almanya’ya katkıları ve sosyal hayattaki katılımları zayıflatılmamalı, aksine güçlendirilmesi ve teşvik edilmesi gerekmektedir.''

Bilindiği gibi son dönemde DİTİB'e Alman partileri ve medyası tarafından başta kendisine bağlı din görevlilerinin casusluk yaptığı yönünde çeşitli suçlamalar yapılmış ve bazı kurumlara DİTİB ile birlikte yaptıkları ortak çalışmaları durdurma yönünde talep ve baskılar yapılmakta idi. 

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4