banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Fransa'dan İsrail-Filistin barış müzakereleri girişimi

Filistin Dışişleri Bakanlığı: "Netanyahu'nun siyaset sahnesinde yer aldığı 7 yıl süresince baltalamadığı tek bir girişim kalmadı. Netanyahu, ciddi ve gerçek çözüm için uluslararası toplum tarafından başlatılan tüm girişimleri başarısızlığa uğrattı"

01 Şubat 2016 Pazartesi 00:35
Fransa'dan İsrail-Filistin barış müzakereleri girişimi
 Ramallah - Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, iki ülke arasındaki sorunun çözümü için barış görüşmelerini yeniden başlatma çabalarını baltaladığını belirtti.

Filistin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Netanyahu'nun siyaset sahnesinde yer aldığı 7 yıldır baltalamadığı tek bir girişim kalmadı. Netanyahu, ciddi ve gerçek çözüm için uluslararası toplum tarafından başlatılan tüm girişimleri başarısızlığa uğrattı" denildi.

Netanyahu'nun 7 yıldır aralıksız her gün, Filistin devletinin topraklarını Yahudileştirerek, yağmalayarak, el koyarak, Yahudi yerleşim yerlerini genişleterek gerçekleri ve asıl durumu değiştirmek için çabaladığı ifade edildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Fransa'nın İsrail-Filistin arasındaki barış görüşmelerinin tekrar başlaması için yürüttüğü girişime ilişkin, "ön şart koşulmaksızın görüşmelere tekrar başlamaya hazır olduğu" açıklamasını yapmıştı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ülkesinin Filistin ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması için uluslararası konferans düzenlenmesi konusunda gelecek haftalarda girişim başlatacağını açıklamıştı. Konferansın iki devletli çözümü hedef alacağını belirten Fabius, "Eğer bizim bu çözüm yolundaki girişimlerimiz engellenirse, bizim de Filistin’in tanınması konusunda sorumluluğumuzu üstlenmemiz gerekebilir" demişti.

İsrail’in tutumu

İsrail, Fransa'nın "Filistin ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması için düzenlemeyi düşündüğü uluslararası konferansa" İsrail'i davet etmesi durumunda bunu inceleyeceklerini açıkladı.

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail-Filistin meselesinde çözüm yolundaki girişimlerinin engellenmesi durumunda Filistin’in tanınması konusunda sorumluluk üstlenebilecekleri açıklamasını "tamamen hatalı" olarak nitelendirdi.

Açıklamada, "İsrail hükümeti, Fransa'dan uluslararası konferansa davet alırsa bunu inceleyecek" ifadesine yer verildi.

(AA)

Anahtar Kelimeler: Fransa Filistin Israil

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4