banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

İngiltere'ye yeni demir leydi

Theresa May, İngiltere'nin yeni başbakanı olacağının kesinleşmesinin ardından İngiliz Parlamentosu önünde açıklama yaptı.

11 Temmuz 2016 Pazartesi 21:12
İngiltere'ye yeni demir leydi
 

İngiltere'de başbakanlığı devralacak May: "Güçlü, pozitif ve yeni bir vizyona ihtiyaç var. Sadece ayrıcalıklı azınlık için değil, herkese fayda sağlayacak bir vizyona ihtiyaç var. Muhafazakar Parti tarafından liderleri olarak seçilmekten onur duydum" 

İngiltere tarihinde ikinci kez bir kadın başbakanlık görevini üstlenecek


Londra - İngiltere'de başbakanlık görevini çarşamba günü David Cameron'dan devralacak Theresa May, "Ülkemizin geleceği için güçlü, pozitif ve yeni bir vizyona ihtiyaç var. Sadece ayrıcalıklı azınlık için değil, herkese fayda sağlayacak bir vizyona ihtiyaç var." dedi.

May, İngiltere'nin yeni başbakanı olacağının kesinleşmesinin ardından İngiliz Parlamentosu önünde açıklama yaptı.

"Muhafazakar Parti tarafından liderleri olarak seçilmekten onur duydum." diyen May, liderlik yarışından çekilen diğer kadın aday Andrea Leadsom'a gösterdiği olgunluktan, David Cameron'a da yaptığı liderlikten dolayı şükranlarını sunduğunu kaydetti. 

Avrupa Birliği (AB) ile en iyi anlaşmaya varmak ve mevcut siyasi ile ekonomik belirsizlik sürecinden çıkmak için İngiltere'de güçlü bir lidere ihtiyaç olduğunu belirten May, "Brexit, Brexit demektir. Bundan başarı elde edeceğiz. Ülkenin yeniden birleşmeye ihtiyacı var. Ayrıca ülkemizin geleceği için güçlü, pozitif ve yeni bir vizyona ihtiyaç var. Sadece ayrıcalıklı azınlık için değil, herkese fayda sağlayacak bir vizyona ihtiyaç var. İnsanların kendi hayatlarını daha fazla kontrol edebilmelerini sağlayacağız. Böylece daha iyi bir Britanya inşa edeceğiz." diye konuştu.

May, başbakanlık görevini çarşamba günü Cameron'dan devralacak. Böylece ülke tarihinde ikinci kez bir kadın başbakan olacak. Yarın son kez bakanlar kuruluna başkanlık edecek olan Cameron, çarşamba günü Kraliçe 2. Elizabeth'e istifasını sunacağını söylemişti.

Son 30 yıldaki 3'üncü "seçilmemiş" başbakan

İngiltere Başbakanı Cameron'ın ülkesinde geçen ay yapılan referandumda AB'den ayrılma yönünde sonuç çıkmasının ardından ülkede Muhafazakar Parti liderliği ve başbakanlık için yarış başlamıştı. 

5 Muhafazakar Partilinin aday olduğu yarışta son tura iki kadın aday, İçişleri Bakanı Theresa May ve Enerji Bakan Yardımcısı Andrea Leadsom kalmıştı. Leadsom'ın bugün adaylıktan çekilmesini açıklamasıyla, May'in genel başkanlığı ve başbakanlığı kesinleşmiş oldu. 

59 yaşındaki Theresa May, ülkenin son 30 yıldaki 3'üncü "seçilmemiş" başbakanı olacak. 1990’da istifa eden Margaret Thatcher’ın yerine John Major ve 2007’de istifa eden Tony Blair’in yerine Gordon Brown başbakanlık görevini üstlenmişti. İngiltere’de son 116 yılda toplam 15 başbakan ara dönemde herhangi bir seçime girmeden göreve geldi. 

Referandumdan önceki kampanya sürecinde ülkesinin AB'de kalmasına destek veren İçişleri Bakanı May, başbakanlık için favori aday olarak görülüyordu. Muhafazakar Parti'nin tecrübeli siyasetçileri arasında yer alan ve 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapan May, Thatcher'ın ülkenin tek kadın başbakanı unvanını da elinden almış olacak.

(AA) Aslı Aray

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4