banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

İsrail'den Filistinlilerin gelirlerine kesinti

Başbakan Netanyahu, Filistin yönetiminin terörsitleri desteklediği gerekçesiyle Filistinlilere ödenen vergi gelirlerinde kesintiye gidilmesi talimatı verdi

01 Temmuz 2016 Cuma 21:34
İsrail'den Filistinlilerin gelirlerine kesinti
 

Kudüs - İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, "Filistin yönetiminin teröristleri desteklediği" gerekçesiyle Filistinlilere ödenen vergi gelirlerinde kesintiye gidilmesi yönünde talimat verdiği bildirildi.

Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman, yaptığı yazılı açıklamada, "Güvenlik güçleri ve askeri birliklerin yürüttüğü operasyonlar neticesinde Başbakan Netanyahu, Filistin yönetiminin, her ay kendilerine ayrılan vergi gelirlerinden teröristlere ve ailelerine ödediği miktarın tamamının kesilmesi talimatını vermiştir." ifadesini kullandı. Açıklamada bu miktarın ne kadar olduğuyla ilgili bilgi verilmedi.

Filistin yönetiminin bu paraları teröristlere farklı kara para aklama yöntemleriyle aktardığı ve terör operasyonlarının tehlike boyutu arttıkça teröristlere ödenen miktarda da artış olduğunu iddia eden Gendelman, bu kişilere ve ailelerine ödenen meblağların terör operasyonları için bir teşvik unsuru oluşturduğunu ileri sürdü.

İsrail, Filistin'in bütçesinin yüzde 70'ini teşkil eden vergi gelirlerini, Ramallah yönetiminin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne üyelik kararı alması üzerine 2015 yılı başında 4 ay boyunca ödememişti.

Filistin’in aylık yaklaşık 180 milyon dolara ulaşan ithalat ve ihracattan elde ettiği gelirin vergisine İsrail tarafından el konuluyor. İsrail, daha sonra söz konusu miktarı, Ramallah’taki Filistin hükümetine teslim ediyor. Filistin yönetimi, bu gelirlerle 175 bin memurun maaşını ödüyor.

(AA) Mohammed Farid Mahmoud Abdullah, Gülşen Topçu

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4