banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

İstihbarat örgütü başkanına istifa baskısı

Alman muhalefet partileri, aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüyle ilgili ortaya çıkan yeni skandal üzerine, iç istihbarat teşkilatı başkanının istifasını talep etti.

23 Haziran 2016 Perşembe 20:32
İstihbarat örgütü başkanına istifa baskısı
 

Almanya’da muhalefetten Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı'na istifa çağrısı geldi

NSU cinayetlerini aydınlatma sürecinde, Alman iç istihbarat teşkilatı ile ilgili patlak veren yeni skandallar, teşkilat başkanı Hans-Georg Maassen üzerindeki istifa baskılarını arttırdı 

Yeşiller Partili Mihalic: "Burada yanıt verilmesi gereken soru şu: Olaylar ve delillerle ilgili bilinçli bir örtbas etme çabası mı var yoksa teşkilat üzerindeki kontrol yitirildi ve özensizlik, umursamazlık mı bu olaylara kaynaklık ediyor? Biz Maassen’ın görevine son verilmesi çağrısında ısrar ediyoruz" 

Sol Partili Pau: "Eğer aşırı sağcı teröre ilişkin gerçeklerin ortaya çıkartılmasını engelleyen birisi varsa o da Sayın Maassen ve Anayasayı Koruma Teşkilatıdır" 

Almanya Türk Toplumu Başkanı Sofuoğlu: "Irkçı terörün kurbanlarının mezarları üzerinde pervasızca tepinilmesi Türk toplumu için tahammül edilemez bir noktaya ulaştı"


Berlin - Alman muhalefet partileri, aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüyle ilgili ortaya çıkan yeni skandal üzerine, iç istihbarat teşkilatı başkanının istifasını talep etti.

Yeşiller Partisi milletvekili Irene Mihalic, 2000- 2007 yıllarında Türkleri hedef alan NSU’nun cinayetlerini aydınlatabilecek, muhbir Corelli ile ilgili bilgilerin, iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) kasasında bulunmasına rağmen incelenmemesine sert tepki gösterdi.

Şüpheli bir şekilde 2014'te ölen Corelli’ye ait cep telefonu ile SIM kartların, BfV tarafından soruşturma makamlarının bilgisine sunulmamasını ve incelenmemesini eleştiren Mihalic, iç istihbarat servisinde ciddi bir kaos yaşanmakta olduğunu, Hans-Georg Maassen’ın bu denli önemli bir kuruma başkanlık etmesinin artık mümkün olmadığını söyledi.

Federal Meclis NSU Araştırma Komisyonu üyesi Mihalic, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Burada yanıt verilmesi gereken soru şu: Olaylar ve delillerle ilgili bilinçli bir örtbas etme çabası mı var yoksa teşkilat üzerindeki kontrol yitirildi ve özensizlik, umursamazlık mı bu olaylara kaynaklık ediyor? Biz Maassen’ın görevine son verilmesi çağrısında ısrar ediyoruz." dedi.

İçişleri Bakanlığının kendilerine Corelli’ye ait olduğu iddia edilen SIM kart ve cep telefonlarıyla ilgili bir rapor hazırlanacağı bilgisini verdiğini, gelecek hafta bu raporun kendilerine verileceğini açıklayan Mihalic, “Corelli’ye ait toplam kaç cep telefon olduğunu, üstünde neler olduğunu, kaç SIM kart olduğunu hala bilmiyoruz. Anayasa Koruma Teşkilatı’ndaki kasada bir sürü malzeme olduğunu anlıyoruz. Bize kapsamlı bir rapor hazırlanmakta olduğu bilgisi verildi. Merakla bu raporda yer alacak bilgileri bekliyoruz.” diye konuştu.

Sol Partili komisyon üyesi Petra Pau ise kendilerini ve meclis komisyonlarını terörle mücadeleyi engellemekle suçlayan Maassen’a sert tepki göstererek şunları kaydetti: "Eğer aşırı sağcı teröre ilişkin gerçeklerin ortaya çıkartılmasını engelleyen birisi varsa o da Sayın Maassen ve Anayasa Koruma Teşkilatı’dır. Corelli’ye ait telefonların incelenmemiş olunması bunu bir kez daha gözler önüne seriyor. 6 haftadır, Corelli’nin Anayasa Koruma Teşkilatı ile çalıştığı süre boyunca kaç cep telefonu olduğu, hangi SIM kartları kullandığını soruyoruz. Bu sorular hala yanıtlanmadı.”

Pau ayrıca Başbakan Angela Merkel’ın NSU cinayetlerini aydınlatma sözünü anımsatarak, "Bu işin siyasi sorumluluğunu taşıyanlar bu sorumluluklarının gereğini yerine getirmelidir." diye konuştu.

Bu arada iktidar ortaklarından Sosyal Demokrat Partinin (SPD) de Anayasa Koruma Teşkilatı Başkanı'na yönelik tepkisinin tonunu sertleştirmesi dikkati çekti. SPD’nin NSU Komisyonundaki milletvekili Uli Grötsch de Maassen’ın bu göreve uygun kişinin olup olmadığının değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

NSU Komisyonu Başkanı Hristiyan Demokrat Partili milletvekili Clemens Binninger ise Correlli’ye ait olduğu iddia edilen eşyalarla ilgili İçişleri Bakanlığının raporunun beklenmesi gerektiğine işaret etti.

Binniger, "Kasada ne vardı, NSU ile bağlantılı ne var hala bilmiyoruz. Eğer kasada gerçekten NSU ile ilgili bağlantıyı ortaya koyacak bir şey varsa çok farklı bir boyut kazanabilir süreç. Ama bunlar spekülasyon şu aşamada. Tarafımıza raporun ve bilgilerin iletilmesini beklemeliyiz.” diye konuştu.

Ayrıca muhbir Corelli’nin öldürülmüş olma ihtimali ile ilgili soruya da yanıt veren Komisyon Başkanı, “Savcılık yeniden inceleme başlattı. Savcılığın bu işi yapmasına izin verilmeli. Bunlar şu aşamada spekülasyondan ibaret.” dedi.

Almanya Türk Toplumu da istifa çağrısında bulundu

Maassen'in görevden alınmasını isteyenlerin arasında Almanya Türk Toplumu (TGD) da bulunuyor.

TGD Başkanı Gökay Sofuoğlu yayınladığı açıklamada, devlet kurumlarının görevlerini gerektiği gibi ifa etmemesi halinde NSU kurbanlarının dostları ve ailelerinin hukuk devletine güvenlerini yeniden inşa edemeyeceğini vurgulayarak, “Irkçı terörün kurbanlarının mezarları üzerinde pervasızca tepinilmesi Türk toplumu için tahammül edilemez bir noktaya ulaştı.” ifadesini kullandı.

Maassen’ı hedef tahtasına oturtan skandallar

Almanya’da, 2000- 2007 yıllarında 8’i Türk, 10 kişiyi öldürmekten sorumlu tutulan NSU terör örgütünün eylemlerini ve bağlantılarını aydınlatma girişimleri yeni bilgiler gün ışığına çıkartıyor.

Teşkilatın yaklaşık 20 yıl boyunca aşırı sağcı çevrelerde kullandığı “Corelli” takma adlı muhbiri Thomas Richter, 2012 yılında deşifre olmuş, 2014 yılında, teşkilatın kendisine tesis ettiği evde ve yine teşkilatın koruması altındayken ölü bulunmuştu.

Ölüm sebebi “herhangi bir dış etkene bağlı olmaksızın, öncesinde teşhis edilmemiş diyabete bağlı koma” olarak açıklanmıştı.

Ancak iki yıl önce bu teşhisi yapan Heinrich-Heine Üniversitesi Profesörü Werner Scherbaum’un kısa bir süre önce Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclisi’ndeki NSU Araştırma Komisyonu’nda, teorik olarak fare zehiri “Vacor’un” da diyabet komasına yol açmış olabileceğini söylemesi büyük yankı uyandırdı.

Padeborn savcılığı Scherbaum’dan yeniden bir rapor istedi ve Corelli’nin dondurulmuş doku örnekleri üzerinden yeni bir inceleme yapılacağını duyurdu.

Dikkatlerin bir kez daha iç istihbarat teşkilatına çevrilmesine yol açan bir diğer skandal, muhbir Corelli’nin kardeşi Lothar Richter’in Welt am Sonntag gazetesine verdiği röportaj ile ortaya çıktı.

Kardeş Richter, Anayasa Koruma Teşkilatının, abisinin öldüğünü kendilerinden gizlediğini bildirdi. Richter, abisinin teşkilat tarafından sahte bir isimle defnedilmeye çalışıldığını, son anda devreye girerek gerçek kimliği ile defnedilmesini sağladığını açıkladı.

Richter, “Onlar sessiz sedasız bir şekilde, gizlice onu defnetmek istiyordu” dedi.

Son olarak Anayasa Koruma Teşkilatındaki bir kasada, NSU ile bağlantısı merak edilen ve böylelikle iç istihbarat servisinin NSU hakkında neler bildiğine ışık tutması umut edilen muhbir Corelli’ye ait cep telefonu ve SIM kartlarının bulunduğunun ortaya çıkması büyük yankı uyandırdı.

İstihbarat servisinin, bunca yıldır kasanın içinde yer alanları incelememiş olması, teşkilat başkanı Maassen’a yönelik tepkilerin sertleşmesine yol açtı. Hem siyasiler hem de sivil toplum kuruluşları Maassen’ın istifasını istedi.

(AA)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4