banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Köln'de Keup caddesinde 'Birlikte Festivali'

Almanya'nın Köln kentinde 2004 yılında aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından çivili bomba saldırısı düzenlenen Keup caddesinde, saldırının 12. yılında "Birlikte Festivali" düzenlendi.

05 Haziran 2016 Pazar 23:41
Köln'de Keup caddesinde 'Birlikte Festivali'
 

Türklerin yoğun olarak yaşadığı ve "Küçük İstanbul" olarak da bilinen caddedeki festivali çoğunluğu Alman olmak üzere gün boyu yaklaşık 70 bin kişi ziyaret etti. Etkinlikte karşılıklı birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Köln - Almanya'nın Köln kentinde 2004 yılında aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından çivili bomba saldırısı düzenlenen Keup caddesinde, saldırının 12. yılında "Birlikte Festivali" düzenlendi.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı ve "Küçük İstanbul" olarak da bilinen caddedeki festivali çoğunluğu Alman olmak üzere gün boyu yaklaşık 70 bin kişi ziyaret etti.

Keup Caddesi Esnaf Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Erdoğan, bu festivali ilk olarak 2014 yılında kültür ve sanat festivali olarak düzenlediklerini hatırlatarak, bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivalin artık geleneksel hale geldiğini söyledi.

Festivalin sadece sokak şenliği olmadığını ve büyük anlam ifade ettiğini belirten Erdoğan, "Festivalde kültür ve sanatı ön plana çıkarmayı amaçlıyoruz. NSU terör örgütü başta olmak üzere ırkçılığa dikkat çekmek istiyoruz. 30'dan fazla sahnede, halen görülmekte olan NSU davasının tutanakları okunuyor. Kitaplar, yazarlar ve sanatçılar sahne alıyor." dedi.

2014'te "Birlikte beraber duralım", 2015'te "Beraber yaşayalım" sloganı ile düzenledikleri festivali bu yıl ise "Beraber duralım, beraber yaşayalım, beraber konuşalım" sloganı ile düzenlediklerini dile getiren Ahmet Erdoğan, insanların konuşabilmesi ve fikir alışverişinde bulunabilmesinin önemine dikkati çekti.

Festivalde düzenlenen açık oturumda konuşan Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker ise birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, Köln'ün çok renkli ve kültürlü bir şehir olduğunu, bu renkliliğin hep birlikte, el ele sonsuza kadar sürmesini ümit ettiklerini ifade etti.

Festivalde 25 farklı kategoride yerel ve tanınmış yaklaşık 400 sanatçı sahne aldı, ırkçılık karşıtı çeşitli açık oturum ve paneller düzenlendi, cadde esnafı iş yerlerinin önünde çeşitli etkinlikler düzenleyip satış yaptı. 

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Keup Caddesi'nde 9 Haziran 2004'te, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından çivili bomba ile saldırı düzenlenmiş ve 22 kişi ağır şekilde yaralanmıştı. İlki, saldırının 10. yılında Cumhurbaşkanı Jochaim Gauck'un da katılımıyla gerçekleştirilen "Birlikte Festivali" bu yıl üçüncü kez düzenlendi.

(AA) Mesut Zeyrek

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4