banner3

04 Aralık 2023 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

M. Yeneroğlu: 'Bir krizin içindeyiz'

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Almanya ile yaşanan "sözde soykırım" meselesinin bir fırsata dönüşüp, bu krizden bir "Türk diasporası" doğması yolunda önemli bir süreç yaşandığını ifade ettti. Yeneroğlu, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) Almanya'nın Köln kentinde düzenlediği iftarda konuştu.

11 Haziran 2016 Cumartesi 14:02
M. Yeneroğlu: 'Bir krizin içindeyiz'


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Yeneroğlu: "Almanya'daki son meselelere baktığımızda gerçekten bir krizin içinde olduğumuzu görüyoruz. Bu krizin de bir fırsata dönüşmesi, bu krizin de Avrupa'da bir Türk diasporası doğurması yolunda önemli bir süreç olduğunu ifade etmek istiyorum"


Köln - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, "Almanya'daki son meselelere baktığımızda gerçekten bir krizin içinde olduğumuzu görüyoruz. Bu krizin de bir fırsata dönüşmesi, bu krizin de Avrupa'da bir Türk diasporası doğurması yolunda önemli bir süreç olduğunu ifade etmek istiyorum." dedi.

 

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) Almanya'nın Köln kentinde düzenlediği iftar programına katılan Yeneroğlu, yaptığı konuşmada, "Bizim en öncelikli meselemiz eğitim meselesidir. Bizim en öncelikli meselemiz, Avrupa'daki Türklerin kendilerini özne olarak kabul edip, kendi meselelerini hem Türkiye nezdinde hem de Avrupa'daki hükümetler nezdinde güçlü bir biçimde savunmak durumundayız, çevremizle ilişkiler kurmak durumundayız." değerlendirmesinde bulundu.

 

Anadil ve kültürümüzün korunması noktasında Avrupa'daki Türk toplumunun ve sivil toplumun üzerinde çok büyük sorumluluklar olduğunu aktaran Yeneroğlu, "Eğer bugün biz en önemli sorumluluklarımız olan anadilimize, kültürümüze sahip çıkamazsak, bugün bile konuşamıyoruz, 10 yıl sonra okul çağında çocuklarla Türkçe konuşamayacağımızı hatta yazı kültüründen yoksun bir nesil yetiştiğini dikkate alıp, Avrupa'daki önceliklerimizi bu meselelere odaklamak durumunda olduğumuzu düşünüyorum." yorumunu yaptı.

 

Yeneroğlu, Avrupa'daki Türk toplumunun içinde bulunduğu sorunları sıralayarak, "Özellikle içinde bulunduğumuz toplumda en büyük meselelerden anadil, kimlik sorunu, kültürel kimliğe sahip çıkılması meselesi, ayrımcılık, ırkçılık, İslam düşmanlığıyla etkin mücadele meselesi olsun, kamusal alanda aktif olamama gibi durumun getirdiği sıkıntılar olsun ve siyasal katılımın teşvik edilmesinin önündeki ciddi engeller olsun, bu meseleleri ancak sivil toplumumuzun daha güçlü bir biçimde, daha özne bir biçimde, kendi meselelerini öncelikli olarak ele alıp her ortamda savunma durumu olduğunda... Özellikle ifade etmek istiyorum." şeklinde konuştu.

 

Almanya ile yaşanan büyük krizin bir fırsata dönüşmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini belirten Yeneroğlu, "Almanya'daki son meselelere baktığımızda gerçekten bir krizin içinde olduğumuzu görüyoruz. Ümit ediyorum ki bu krizin de bir fırsata dönüşmesi, bu krizin de Avrupa'da bir Türk diasporası doğurması yolunda önemli bir süreç olduğunu ifade etmek istiyorum." dedi.

(AA) Mesut Zeyrek


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4