banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Merkel'den darbe tepkisi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin'deki Başbakanlık Binası'nda basın toplantısı düzenledi. Başbakan Merkel, darbe girişimini sert bir dille kınadı.

16 Temmuz 2016 Cumartesi 21:09
Merkel'den darbe tepkisi
 

 Almanya Başbakanı Merkel: "Tüm Alman hükümeti adına Türk askeri birliklerin, ülkesinin seçilmiş hükümetini ve seçilmiş cumhurbaşkanını zor kullanarak devirme girişimini en sert bir şekilde kınıyorum" 

"Tankların sokaklarda olması ve kendi halkına hava saldırısında bulunulması hukuk dışıdır"


Berlin – Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgili olarak, "Tüm Alman hükümeti adına Türk askeri birliklerin, ülkesinin seçilmiş hükümetini ve seçilmiş cumhurbaşkanını zor kullanarak devirme girişimini en sert bir şekilde kınıyorum." dedi.

Merkel, başbakanlıkta yaptığı açıklamada, çok sayıda insanın darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybetmesinin trajik bir durum olduğunu belirtti.

 Almanya'nın Türkiye'de demokrasi ve hukuk devletinin yanında olduğunu vurgulayan Merkel, kendisini yönetenleri özgür seçimlerle belirleme hakkının halkta olduğuna işaret etti.

Merkel, "Tüm Alman hükümeti adına Türk askeri birliklerin, ülkesinin seçilmiş hükümetini ve seçilmiş cumhurbaşkanını zor kullanarak devirme girişimini en sert bir şekilde kınıyorum." diye konuştu.

Siyasi değişimin demokratik kurallarla olabileceğine işaret eden Merkel, "Tankların sokaklarda olması ve kendi halkına hava saldırısında bulunulması hukuk dışıdır." ifadesini kullandı.

Bu tutumun ASEM Zirvesi kapsamında Avrupalı partnerlerle ve Avrupa Birliği (AB) kurumlarıyla da dile getirildiğini anımsatan Merkel, kendisinin de sürekli Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel ve Başbakanlık Dairesi Başkanı Peter Altmaier ile temasta olduğunu vurguladı.

Merkel, Almanya Dışişleri Bakanlığında kurulan kriz masasının diplomatik temsilciliklerle olayları sürekli değerlendirdiğini belirterek, Alman vatandaşlarının da bakanlığın seyahat uyarılarını dikkate almasını istedi.

Türkiye'nin Almanya ile yakın bağları olan bir ülke olduğunu ifade eden Merkel, Türkiye ile her gün yakın işbirliği içinde olduklarını, Almanya'da milyonlarca Türk kökenlinin bulunduğunu ve iki ülkenin NATO partneri olduğunu bildirdi.

Merkel, bu zor saatlerde herkese parlamenter demokrasi, hukuk devleti ve özgürlük ilkelerinin yön vermesi gerektiğini dile getiren Merkel, bu değerleri paylaşan hükümet ve muhalefetteki siyasi partilerle dayanışma içinde olduklarını söyledi.

Travmatik olaylardan sonra Türk halkına, ülkede iç barışın yeniden tahsis edilmesi, çatışmaların ve bölünmenin aşılması yönündeki dileklerini ileten Merkel, herkesin hukukuna riayet eden ve azınlıkları koruyan demokrasinin bunun en iyi temeli olacağını sözlerine ekledi.

(AA) Erbil Başay, Ayhan Şimşek

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4