banner3

04 Mart 2024 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Merkel'den Rusya'ya sıcak mesajlar

NATO Zirvesi öncesi konuşan Almanya Başbakanı Merkel: "Kalıcı güvenlik Rusya'ya karşı durarak değil, onunla birlikte sağlanabilir"

07 Temmuz 2016 Perşembe 15:05
Merkel'den Rusya'ya sıcak mesajlar
 

Berlin - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'da kalıcı güvenliğin Rusya'ya karşı durarak değil, bu ülkeyle birlikte sağlanabileceğini söyledi.

Merkel, yarın başlayacak NATO Zirvesi öncesi Federal Meclis'te yaptığı hükümet açıklamasında, Varşova’daki NATO Zirvesi'nin Avrupa’da güvenlik durumunun önemli ölçüde değiştiği bir dönemde düzenlendiğine işaret etti.

Rusya'yı eleştiren Merkel, Rusya’nın Ukrayna krizindeki davranışlarının NATO'nun doğudaki üyelerini derin endişeye sevk ettiğini, bu ülkelerin ittifakın desteğine ihtiyaç duyduğunu belirterek Rusya'yı bölgedeki güven kaybından sorumlu tuttu.

İttifak içinde dayanışmanın önemine vurgu yapan Merkel, NATO'nun caydırıcı stratejisinin ve savunmaya dönük faaliyetlerinin kalıcı hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Polonya ve Baltık ülkelerine askerlerin konuşlandırılmasını savunan Merkel, askerlerin hızlı bir şekilde nakledilmesinin yeterli olmadığını, güçlü mevcudiyet gösterilmesinin de gerektiğini kaydetti.

Merkel, Rusya ile görüşmelerin sürdürülmesinin önemine işaret ederek caydırıcılığın ve diyaloğun birbirinin karşıtı değil, birbirinden ayrılmaz iki unsur olduğunu söyledi.

NATO-Rusya Konseyi'nde görüşmelerin yapılmasını isteyen Merkel, "Kalıcı güvenlik Rusya’ya karşı durarak değil, onunla birlikte sağlanabilir" diye konuştu.

Merkel, terörle mücadelenin kararlılıkla ve akıllı bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini de ifade etti.

Angela Merkel, Varşova'da bir araya gelecek hükümet ve devlet başkanlarının, DAEŞ ile mücadele eden uluslararası koalisyonun NATO Awacs uçaklarıyla desteklenmesi konusunda hazır olduklarını beyan edeceklerini kaydetti. İncirlik'teki Tornado uçakları DAEŞ'in mevki ve pozisyonlarına ilişkin keşif uçuşları yaparken, Awacs uçaklarının da hava sahasının koordineli bir şekilde kullanılmasına ve izlenmesine yönelik faaliyetlerini yerine getirebileceğini söyleyen Merkel, böylece güvenliğin artırılabileceğini belirtti.

(AA) Erbil Başay

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4