banner3

01 Aralık 2023 Cuma

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Paris saldırısı için Almanya'da tutuklama

Fransa'daki saldırıların planlayıcısı Abdülhamit Abaoud ile bağlantılı olduğu iddia edilen Cezayir vatandaşı Bilal C, Almanya'da tutuklandı

07 Temmuz 2016 Perşembe 19:21
Paris saldırısı için Almanya'da tutuklama
 

Berlin – Fransa'nın başkenti Paris'te 13 Kasım 2015'te düzenlenen terör saldırılarının planlayıcısı Abdülhamit Abaoud ile ilişkili olduğu iddia edilen Cezayir vatandaşı Bilal C, Almanya’da tutuklandı.

Federal Savcılıktan yapılan açıklamada, 20 yaşındaki Bilal C’nin Eylül 2014'te Suriye’ye gittiği ve en geç aynı yılın aralık ayında terör örgütü DAEŞ'e katıldığı iddia edildi.

Açıklamada, burada savaş ve silah eğitimi alan zanlının, 2015'in haziran ayında Abaoud tarafından Balkan güzergahındaki sınır kontrolleri ve kaçak yollarla ilgili bilgi toplamakla görevlendirildiği belirtildi.

Daha sonra Türkiye, Yunanistan, Sırbistan ve Macaristan üzerinden Avusturya’ya gelen zanlının,  açık olan sınır geçişleri, bekleme süreleri ve kaçak yollar hakkında Abaoud’u bilgilendirdiği ifade edilen açıklamada, Bilal C’nin Ağustos 2015'te Almanya'ya giriş yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, bu kişinin Almanya'da DAEŞ için faaliyette bulunup bulunmadığına ilişkin şimdiye kadar bir ipucunun bulunmadığı bildirildi.

Zanlının ayrıca, Ağustos 2015'te Brüksel ile Paris arasında sefer yapan yüksek hızlı trende terör saldırısı girişiminde bulunan bir kişiye de Avrupa’ya gelişi sırasında kaçak yollarla ilişkin bilgi vermekle suçlandığı kaydedildi.

Bilal C'nin bugün çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı ifade edildi.

(AA) Erbil Başay

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4