banner3

20 Mayıs 2019 Pazartesi

Toplumsal müesseselere güven kaybı Almanya için büyük tehlike

PEGİDA'dan milletvekiline ölüm tehdidi

Yeşiller Partisi Milletvekili Beck'e PEGIDA'dan ölüm tehdidi

30 Aralık 2015 Çarşamba 19:28
PEGİDA'dan milletvekiline ölüm tehdidi
Yeşiller Partisi Milletvekili Beck, PEGIDA hareketinin Facebook sayfasında kendisine ölüm tehdidinde bulunulduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu
Berlin – Alman Yeşiller Partisi Milletvekili Volker Beck, PEGIDA (Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar) hareketinin Facebook sayfasında kendisi hakkında ölüm tehdidinde bulunulduğu gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beck, yaptığı açıklamada, Berlin Savcılığına 18 PEGIDA sempatizanı hakkında suç duyurusu yaptığını ifade etti.

PEGIDA’nın Facebook sayfasında kendisi hakkında yapılan bir paylaşımda, 430 yorum arasında 35 kez ölüm tehdidinin yer aldığına işaret eden Beck, söz konusu sosyal paylaşım sayfasının "farklı düşünenlere karşı özgürce nefret ve şiddetin yayıldığı bir yer" olduğunu kaydetti.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas da konuyla ilgili paylaşımlara tepki göstererek, bu paylaşımları yapanların mahkemeye çıkarılması gerektiğini vurguladı.

PEGIDA hareketi, 14 aydır Dresden ketinde düzenli şekilde İslam ve göçmen karşıtı gösteriler düzenliyor. Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla 12 kişi tarafından organize edildiği öne sürülen ve ilk eylemini 20 Ekim 2014'te 350 kişiyle yapan PEGIDA'nın pazartesi günleri düzenlediği gösterilere katılanların sayısı sürekli artmış ve 2015 ocak ayı ortasında 25 bine çıkmıştı. Almanya'nın diğer kentlerinde ve ülke dışında yabancı düşmanı gruplara ilham kaynağı olan PEGIDA hareketini taklit eden oluşumlar ortaya çıkmış, Berlin’de BAERGIDA, Köln’de KOEGIDA, Münih’te BAGIDA, Leipzig'de LAGIDA gibi benzer gruplar kurulmuştu.


(AA) Erbil Başay
Anahtar Kelimeler: PegidaVolker_beck

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4