banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

"Referandum sonucunu yurtdışı oylar belirleyecek"

AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Almanya'nın Köln kentinde kurulan AK Parti Yurtdışı SKM'de referandum çalışmaları ile ilgili bilgi verdi

14 Şubat 2017 Salı 20:52
 

AK Parti Yurt Dışı SKM Başkanı Yeneroğlu: "Yurt dışındaki seçmen kitlesi Türkiye'de yapılan seçimleri ve referandum sonuçlarını etkileyebilecek güce sahip"

"Yurt dışında yaşayan insanlar istedikleri yerde oy kullanabilecekler. Bu sebepten yurt dışında katılımın daha da artmasını ümit ediyoruz"

"Başbakan Binali Yıldırım 18 Şubat Cumartesi günü Almanya'nın Oberhausen kentinde halk oylamasının startını verecek"


Köln - AK Parti Yurt Dışı Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, "Toplam 3 milyona tekabül eden bir seçmen kitlesi yurt dışında. 52 ülkede ve 119 konsolosluk bölgesinde vatandaşlarımız oy kullanacaklar. Bu da Türkiye'deki seçmenin yüzde 5'ine tekabül eden bir rakamdır ki bu Türkiye'de yapılan seçimleri ve referandum sonuçlarını etkileyebilecek bir güce sahip." dedi.

Almanya'nın Köln kentinde kurulan AK Parti Yurt Dışı SKM'de referandum çalışmalarına başlayan Yeneroğlu, konu hakkında bilgi verdi.

Bütün partilerin yurt dışında yoğun bir çalışma içine girmesini beklediklerini belirten Yeneroğlu, yurt dışındaki sandıklar Türkiye'den daha erken açılacağından iki ay önceden seçim çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Yeneroğlu, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) henüz resmi takvimi ilan etmediğini, seçmenlerin 27 Mart'tan 9 Nisan'a kadar konsolosluk bölgelerinde oy kullanmasının beklendiğini ifade ederek "Yurt dışındaki seçmenin yüzde 50'si, yani 3 milyon yurt dışı seçmenin takriben 1,5 milyonu Almanya'da yaşamakta. Bunun ötesinde Fransa'da 320 binin, Hollanda'da 250 binin üzerinde seçmenimiz var. Bu şekilde Batı Avrupa'ya baktığımız zaman yurt dışındaki seçmenin aşağı yukarı yüzde 85'i kitlesel işçi göçü sonrası Avrupa ülkelerine yerleşmiş olan vatandaşlarımızdan oluşuyor." diye konuştu.

Bu seçimlerde vatandaşların önceki seçimlere nispeten daha rahat oy kullanma imkanına sahip olacağını kaydeden Yeneroğlu, "Sandıklar sabah 09.00'dan akşam 21.00'e kadar açık olacak. Dolayısıyla çalışan insanlar da kendilerine uygun bir vakit bulup oy kullanabilecekler. Yurt dışında yaşayan insanlar istedikleri yerde oy kullanabilecekler. Mesela Hollanda'da yaşayan biri, isterse daha yakında, Almanya'nın bir şehrinde oy kullanabilecek. Bu sebepten yurt dışında katılımın daha da artmasını ümit ediyoruz, bu konuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz." diye belirtti.

"Amacımız katılımı artırmak"

AK Parti Yurt Dışı SKM Başkanı Yeneroğlu, son seçimler esas alındığında yurt dışında yaşayan vatandaşların yüzde 45'inin oy kullandığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu oran hatta bazı ülkelerde yüzde 50'yi geçti. Bu gerçekten çok ciddi bir rakam. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın her birisi oy kullanabilmek için ortalama 30 ila 80 kilometre yol gitmek zorunda kalıyor. Hatta bazı bölgelerde 150-200 kilometre yol katediyor ve bu şekilde oyunu kullanabiliyor. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın, Türkiye'nin geleceği ve bekasıyla ilgili olağanüstü bir hassasiyet içinde olduğunu, bu duyarlılığını sandıkta sergilediği duruşla gösterdiğini görüyoruz. Vatandaşımızın mutlaka sandığa gidip oyunu kullanması, varlığını göstermesi, ana vatana bağlılığını ortaya koyması çok önemli. Bize göre 'Evet' de diyen 'Hayır' da diyen bizim insanımız. Bizim görevimiz yurt dışında büyük bir çoğunlukla katılımı artırmak."

Gelecek hafta tüm ekipleriyle sahaya inip bilgi kirliliğine karşı yurt dışındaki seçmeni bilinçlendireceklerini söyleyen Yeneroğlu, "Ortada sanki bir rejim tartışması, sanki tek adamlık rejimi varmış gibi gerçeklerle alakası olmayan, teknik verilerle alakası olmayan saptamalarla toplumumuzu yönlendirmeye çalışıyorlar. İnşallah mart itibarıyla vatandaşımızın her biri 18 maddedeki değişimle ilgili neredeyse anayasa uzmanı olarak sandıklarda çok bilinçli şekilde oylarını kullanacaklar." dedi.

Yurt dışındaki vatandaşlara yönelik dünyanın her yerinde çok yoğun bilgilendirme programları organize edeceklerini, bunun için hem Türkçe hem de söz konusu ülkenin dilinde materyaller hazırladıklarını, "Çok daha nesnel bir zemin üzerinde tartışmayı sürdüreceğimizi ümit ediyorum." ifadesini kullandı. 

Yeneroğlu, "Başbakan Binali Yıldırım 18 Şubat Cumartesi günü Almanya'nın Oberhausen kentinde halk oylamasının startını verecek. Tüm vatandaşlarımızı cumartesi günü saat 14.00'te Oberhausen Arena'ya bekliyoruz. Bu tarihi programın çok büyük coşku içinde, özellikle yurt dışındaki Türklere yönelik çok özel mesajların paylaşılacağı bir gündemi olacak." dedi. 

Mustafa Yeneroğlu, Almanya'da Türklerin en yoğun yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde yapılacak mitinge sadece Almanya'dan değil, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerden çok yoğun talep olduğunu söyledi.

Mitingin biletlerinin Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) şubelerinden ya da telefon hattından ücretsiz temin edilebileceğini kaydeden Yeneroğlu, "Bu aynı zamanda memleket sevdalılarının bir buluşması. Sayın Başbakanımızla Türk toplumunu buluşturma noktasında herkesi büyük bir heves içerisinde mutlaka Oberhausen'a bekliyoruz." dedi.

(AA) Mesut Zeyrek

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4